Martin Patřičný

Výtvarník - dřevař, autor knih a vypravěč

Tajemství dřeva, co se o knize píše

Tajemství jednoho života
(Několik poznámek ke knize Tajemství dřeva Martina Patřičného)

My lidé jsme se naučili posuzovat přírodu podle délky svého života. Málokdo se dokáže kořenitě napojit na věk stromů. Pozvat je mezi své příbuzenstvo. Mezi lásky. Martin Patřičný je mužem z mé generace. Dlouho jsme museli mlčet za doby komunizmu, ale vyplatilo se to. Byli jsme nuceni procházet různými londonovskými zaměstnáními, a zkušenostmi i překážkami jsme zráli. Kniha Tajemství dřeva je tedy výslednicí Patřičného cesty životem a také cesty k sama sobě. Když jsem nedávno jeho nový titul otevřel, nemohl jsem se odtrhnout a dočetl až do konce. Bylo po půlnoci a tvář jsem měl mokrou slzami. Od smíchu i dojetí. Tajemství dřeva je totiž zároveň i tajemstv& iacute;m našich životů. Tajemství zrání, stáří i lidské duše. A protože duše je jistě podobou ženy, jsou texty Patřičného také a především prostoupeny erotikou, láskou a vlídnou péčí o naši planetu. Styl knihy mi připomíná velké opusy – symfonie, ságy nebo fresky. Je to tedy vrchol v jeho tvorbě. Za touto knihou však stojí mnoho lidí. Básník, prozaik, zpěvák, řezbář, recitátor, milovník knih, milenec, děda, bard, sochař, řemeslník, propagátor, přítel, spolužák, scénárista, vystavovatel, vášnivec – to všechno pod jménem Martin Patřičný. Kdo chce být v našem novém tisíciletí ,,in”, bez této krásy a moud rosti se neobejde. A my, jeho pokorní souputníci, jsme šťastní, že může mezi námi být velký muž, který bude nepochybně zapsán mezi druhy stromů, svými korunami mířícími do srdce všeho stvoření.

Básník Ondřej Fibich -
Je členem Českého centra mezinárodního PEN klubu, spolunositelem titulu UNESCO Paměť světa a účastníkem III. odboje. Jeho texty jsou přeloženy do němčiny, holandštiny, francouzštiny a polštiny.

Martin Patřičný a jeho Příběhy

Jdete zamyšleně po ulici, najednou zvednete hlavu a něco ve výloze upoutá Váš zrak. Nemůžete uvěřit svým očím a v tom okamžiku se Vám rozbuší srdce. Zaostříte a pozorně sledujete to divadlo. Nevíte, co vnímat dřív, jestli hru barev nebo dokonalost tvarů. Ponoříte se do světa fantazie a postupně se začíná odehrávat příběh. Nejprve pohled z větší dálky na celou tu krásu, po chvilce zaostření na detail a zase zpět na celek.

„Co to je? No to NEE, to není možný, to jsem ještě nikdy neviděl/a :-O No fakt, je to tak :-D No to je teda bomba, naprosto úžasný. Pohled dobrý…., ale není to málo? Chtělo by to kontakt.“

Vstoupíte dovnitř a další řacha: „Ono je toho víc a každý úplně jiný, no pecka. A teď to přijde….., můžu se dotknout. Júúú to je ale příjemný, takový hladivý a mazlivý a hřejivý.“

A náhlé rozbřesknutí: DŘEVO, tedy vlastně Kus dřeva, ne vlastně kousky dřeva :-D Ale nějaký divný….. jiný….., ale jak jiný? Nějak zvláštně jiný, dá se říct jedinečný nebo možná osobitý, zkrátka unikát.

Takové pocity překvapení a úžasu mají všichni, kteří u nás objeví nezaměnitelné výtvory Martina Patřičného. Pokaždé, když sleduji to divadlo, říkám tomu „dobrodružná výprava“, pokaždé mě to moc baví. Vždy je to stejné a u každého jiné.

Co je stejné? No ten proces objevování, úžasu a bušení srdce. Vidět tyto pocity v očích druhého je radostný pohled a Martin Patřičný prostě umí ten dětský údiv na tváři dospělého svými obrazy vykouzlit.

A co je jedinečné? Stejně jako každý jeho obraz a socha, tak i ten příběh, který sděluje, a který je objeven, je a u každého jiný. Někdo vidí, medvěda, někdo plamen, možná taky prsa, srdíčko, hvězdička, ptáček, kytička, jú a to jsou oči………

A co je to za příběhy a kdo je vypráví? Jsou to zázračné příběhy našich životů, které vypráví stromy a keře a Martin je vidí a umí je předat a navíc ještě parádně vykreslit. Díky své zručnosti vytvaruje další příběh, kde se potkává víc kámošů a kámošek, kteří si spolu povídají. A moc hezky si povídají. Hezky se to poslouchá.

A kdo ty příběhy čte? No my všichni, přeci :-) Nacházíme v nich své vlastní příběhy, říkají nám něco důvěrně známého, možná někdy překvapivého, každopádně stejně úžasného a jedinečného, jako je každý Martinův obraz. A hlavně nás to stále baví, protože každou chvilku můžeme něco nového objevit a něco úžasného zažít.

Co vlastně tedy je dílo Martina Patřičného a kdo je Martin? Martin je kouzelník s obrovským srdcem, šikovnýma rukama, šibalským úsměvem a jedinečným talentem. Jeho dílo je: láska na první pohled, touha po doteku, dobrodružství příběhu, dokonalost provedení, soulad s přírodou, pohlazení po duši a hlavně neustálé objevování, údiv a úžas :-O

Krásné prožitky a možná i stálou lásku a radost, kterou si můžete dopřát, Vám přeje

Ivana Jiroušková
Galerie Art & Heart, Jungmannova 18, Praha 1

Vrstvy knihy
(Tajemství dřeva)

Většina lidí vidí dřevo už hotové, tedy v hotové podobě. A ještě taky nalakované, natřené.

Naučil jsem se nejen vidět dříví v různém stadiu rozpracování, naučil jsem se ho opracovávat sám a železem otvírat vrstvu po vrstvě. (Tím železem míním pily, sekeru, poříz či dláta)

Taková vrstevnatá je i kniha Tajemství dřeva. Vy ji nejprve prolistujete, abyste věděla co v ní je. Podruhé, nebo potřetí si třeba přečtete i úvod a porozumíte stavbě té knihy. Ale i pak, kdykoliv ji někde otevřete později, znovu, objevíte další vrstvu, vyprávění, příběh. Nevěříte? Vsaďte se!

O co? O láhev růžové frankovky. Při každém otevření (té knihy i láhve) vás čeká zase něco nového. Tajemství, jiné dřevo nebo jeho kouzlo.

Tahle kniha je krásná, mnohovrstevná. Je jako samo dřevo. Ale taky je jako žena.

Žena se svléká, vidíte ji nahou, ale když ji otevřete zítra, zjistíte, že jsou tu další závoje, jiná krajka, nový úsměv.

Někde jsem to napsal, že my muži se leckdy cítíme být spojeni s přírodou, zatímco žena prostě přírodou je. Je to ten hlavní rozdíl mezi námi?

A kniha Tajemství dřeva je jedinečná tak jako dřevo. I proto, že mi bylo dáno o něm vyprávět ještě někomu dalšímu. Ta kniha může změnit váš život, zlepšit, báječně posunout, protože dřevo je stejně kouzelné a jedinečné jako vy. Jako každý z vás. Stačí trochu listovat, sem tam se začíst a zasmějete se, a budete se jinak dívat i na sebe a okolí, s radostí, vesele.

Protože váš život je nesmírný, mnohotvárný, a opakuju se, já vím, jedinečný original.

Díváme se do nebe skrz koruny stromů. Dívat se nahoru pomáhá ze všeho nejvíc.

A právě o tom vám vypráví dřevo.

Martin Patřičný, naše dřevěná hvězda!

Režisér a písničkář Bedřich Ludvík (Velké televizní seriály např. Zpět k pramenům, Památné stromy) o Martinovi Patřičném tvrdí, že je národní guru přes dřevo.
Proč?
Třeba v roce 1998 jako první u nás vystavil dřevo jako takové - Výstava Dřevo krásných stromů, Národní muzeum Praha, přes sto tisíc návštěvníků za šest měsíců. O dva roky později s Václavem Větvičkou vyhlásili Den stromů.
S Bedřichem Ludvíkem natočili 26ti dílný televizní dokument o dřevě, je dostatečně znám, Čt 2 jej odvysílala zatím třikrát. Patřičný má na svém kontě sedm knih o dřevě, včetně nedávného pátého (!) vydání základní příručky Pracujeme se dřevem, kterou připravil ještě v době, kdy na našem knižním trhu nic nebylo.
Velká kniha o dřevě nám na trhu rovněž chyběla a je to naše, česká kniha, z níž se příjemně učí odborník i laik.

V září 1998 byla na výstavě (v Národním muzeu) pokřtěna kniha stejného jména, Dřevo krásných stromů. Byla jsem ráda, že jsem u toho mohla tehdy být. Od té doby jsme s Martinem kamarádi. Ta kniha byla na knižním trhu přes 18 let. V r. 2016 byla nahrazena Velkou knihou o dřevě a byla jsem u toho zas! Vážím si toho. Je to radost! napsala nakladatelka Eva Kaiserová.

Stačí to?

Navíc má Patřičný ojedinělé výtvarné práce, bez důkladné znalosti dřeva nemožné provést, připravil více než sto výstav u nás i v zahraničí...(Na konci r. 17 údajně 118)

Co vlastně tedy je dílo Martina Patřičného a kdo je Martin? Martin je kouzelník s obrovským srdcem, šikovnýma rukama, šibalským úsměvem a jedinečným talentem. Jeho dílo je: láska na první pohled, touha po doteku, dobrodružství příběhu, dokonalost provedení, soulad s přírodou, pohlazení po duši a hlavně neustálé objevování, údiv a úžas napsala galeristka Ivana Jiroušková.

A ještě! Nikdo už nespočítá, kolik bylo patřičných Dřevěných večerů. S živou muzikou, poezií, koutkem řemesla, překvapením, vtipem a hlavně - radostí ze dřeva a ze života!

A teď je tu Tajemství dřeva- Patřičného jubilejní, celkově desátá kniha o dřevě i pro ženy, pro holky a pro maminky, kniha lásky k našemu nejbližšímu materiálu, kniha - vyznání. Citujme paní Jirouškovou ještě jednou:

Jednoduše řečeno, každý strom má své tajemství a kdo má rád překvapení, může se připojit na dobrodružnou cestu objevování kouzla dřeva zachyceného zázračnou rukou Martina Patřičného. Možná, že na této tajemné výpravě odhalíte svůj vlastní příběh, naleznete sami sebe, poznáte šťastnou cestu životem pro Vás i Vaše děti a pak má vyprávění příběhů stromů smysl.
Přeji Vám mnoho překvapivých objevů s „Tajemnou knihou dřeva“, kterou pro Vás vytvořil kouzelník slova a dřevěných pokladů Martin Patřičný.

(Z recenze knihy Tajemství dřeva)

Spoustu radosti s báječnou knihou přeje vydavatel, ing. M. Gálik, ISMC Bohemia

Aktuality