Martin Patřičný

Výtvarník - dřevař, autor knih a vypravěč

Tajemství dřeva

Nová kniha o Dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. O tom, co potřebujete pro šťastný život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč není stejné. Autor ukazuje věci ze dřeva i obrazy ve dřevě a vypráví, jak možná vznikly. A dokládá, že – co se týče dřeva – prozrazením kouzla kouzlo nezevšední. Vyprávění je dřevěné a patřičné. Najdete tu i malé povídky. Obrazy, které ste ještě nikdy neviděli. I vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí. Proč je kniha pro ženy? Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.

Více o knize se dozvíte zde.

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

Pro knihu se také můžete zastavit osobně v galerii Art & Hearth v Praze v Jungmanově ulici, kde si zároveň můžete prohlédnout malou stálou výstavu autorových děl.

Velká kniha o dřevě

Patřičného pojetí zaujme především důrazem na neopakovatelnost „materiálu“, který je s člověkem odjakživa, který byl živý. Dřevo se nevyrábí, dřevo, to jsou těla stromů.

Už základní nápad – ukázat v jedné knize dřevo i strom - je ojedinělý a první na evropském knižním trhu! Kromě dřevařských pohledů – řezů kmenem - nahlédnete i pod kůru (očka, rozdvojení kmene...). Kniha je doslova nabitá informacemi a hlavní je obrazová část. Základní desky našich nejznámějších dřevin byly fotografovány venku, v přírodním osvětlení a jsou v knize v měřítku, tj. 1:1 Přírodní i olejem či vosky napuštěné vzorky doplňují praktické výrobky: mísa, amulet, hračka, stolek.... ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace obsahuje přes čtyřicet dřevin, přes 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málo používaných keřů a exotických dřevin.

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

Pracujeme se dřevem

JIŽ 5. - PŘEPRACOVANÉ - VYDÝNÍ

Páté vydání této úspěšné publikace je jasným důkazem toho, že dřevo je materiál, který je nám blízký a rádi se jím obklopujeme.

Pro ty z vás, kteří si chtějí na dřevo „sáhnout“, vyrobit vlastníma rukama něco svého, připravil autor srozumitelný návod, jak ho zpracovávat, aby se stalo poslušným materiálem. Kniha je členěna do kapitol podle postupů práce: začíná nákupem, sušením a skladováním dřeva, následují technologické postupy (broušení, štípání, tesání, řezání, soustružení, spojování a ochrana povrchu) a popis vybavení díly a vhodných nástrojů. Každá kapitola je doplněna radami z praxe.

V závěru pakautor radí, jak při výrobě stojánku pro stromeček, divadélka a loutek zapojit děti, jak pro radost vyrobit šperk, dřevěnou hračku, pískoviště či stoličku.

Ukázka z knihy

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

e-kniha: Kosmas, Grada

Monografie

Kniha je přátelským a zaujatým pohledem na tvorbu – dílo Martina Patřičného. Ten je veřejnosti znám svými výstavami i z televizního seriálu Kus dřeva ze stromu. Součástí monografie je náčrt jeho uměleckého vývoje i galerie obrazů a artefaktů ze dřeva, které čtenáře přitahují svou teplou barevností.

Částečně navazuje i na knihu Dřevo Krásných stromů – dnes již klasiku ve svém oboru. Vypráví jaké to je, když se dřevo a člověk potkají a jdou kus cesty spolu…

Vydavatel – ISMC, Bohemia, úvod – prof. Jan Royt, Editorka – A. Maurer, Hlavní fotografové – J. Pohribný, V. Svoboda, J. Šilar, Grafika – Studio Hozák

Náhledy: Ukázka z knihy, Celá obálka

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

Všecky krásy dřeva

Dřevo není jen obyčejný materiál ke stavění nebo topení. Dřevo je krásné. Na pohled, na pohmat, na přivonění. A všech těchto neobyčejností si všímá půvabná, bohatě ilustrovaná kniha o dřevu, stromech i lidech kolem nich, kniha s názvem Všecky krásy dřeva.

Mimochodem, jde o dvojitou parafrázi - původní slova jsou z árie Kecala v Prodané nevěstě a použil je také básník Jaroslav Seifert jako název své jediné prozaické knihy.

První kapitola se zabývá životem stromu, jeho bojem s okolím i kouzly, která v živém dřevě vytváří příroda. Druhá ukazuje, jak strom žije dál v dřevěných věcech a jak tyto věci vznikají. Ve třetí kapitole pak v humorných vyprávěních autora dřevěné věci - staré i dnešní, zdánlivě známé a běžné - ožívají. Autor si v této knize nekladl za cíl předložit čtenářům vědeckou práci či příručku, ale vážně nevážný pohled na "všecky krásy dřeva".

Ukázka z knihy

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas, Grada

e-kniha: Kosmas

Kus dřeva ze stromu poznání

Kniha o dřevě, poznávání a natáčení stejnojmenného 26-ti dílného seriálu

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula ale doba dřevěná stále trvá. Ve svých dřevěných obrazech, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva- jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva. V televizním seriálu Kus dřeva ze stromu dovedl diváky až dovnitř stromů, pod jejich kůru. (dva muži a jeden televizní seriál, 43 dřevin a kus života)

Seriál Kus dřeva ze stromu je možné sledovat online na stránkách Lesnicko-dřevařského vzdělávacího portálu mezistromy.cz, kde jsou jednotlivé díly zdarma i ke stažení. Kus dřeva ze stromu - v prohlížeči chrome nebude online sledování fungovat, díly je ale možné stáhnout do počítače.

Jako v nebi

… Jako v nebi je v pořadí šestá kniha „dřevěného“ výtvarníka Martina Patřičného. Za osm let dokončil sedm povídek. Jejich příběhy se tak dlouho vracely, až je musel napsat. V každé z nich najdete jiný sevřený svět. Postavy, které k vám přijdou i ty, které mít rádi nebudete. Vrátíte se k nim. Lidské vztahy a erotika jsou přítomné ve většině povídek, jako v našich životech či alespoň snech. Osobně doporučuji – nechte si mezi povídkami trochu času na zažití. A nepřeskakujte, Patřičný šetří slovy.

Více o knize: 4-minutová videoreportáž ČT, Recenze na citarny.cz, co o knize píše autor, co píše syn

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

e-kniha: Kosmas

Dřevo krásných stromů

Na trhu nepřetržitě od r. 98, třetí vydání

Pro milovníka dřeva je Dřevo krásných stromů jakýmsi úvodem pod kůru. A je první a dosud u nás i v Evropě i jedinou knihou, kde na jedné straně vidíte, jak vypadá váš oblíbený strom a vedle- jak vypadá jeho tělo.

Ženy milují stromy, tady se podívají, jak vypadají uvnitř. Jak je dřevo opravdové. Dobré. Dítě objeví měkké barvy. Dřevařky i dřevaři tu najdou kmen, větev i zvláštní části našich známých stromů – nejen v základním řezu, ale včetně použití- od šperků, mis až po soustružený tvar či sošku. Řezbář tu najde- po lípě a dubu- změnu. Truhlář radost. Soustružník inspiraci.

Text je stručný a jasný, pochopitelně redigovaný na slovo vzatými odborníky-V. Větvička- dendrologická část a Ing. B. Hurda část dřevařská. Kniha je odpověď na otázku- Proč dřevo voní jako domov?

…nejlepší věci jsou prý ty jednoduché, říká se. Kdesi na začátku téhle knihy, byla myšlenka docela prostá- Je bříza bílá i vevnitř? Nebo je zelená? Modrá? Jakou barvu má velikán buk? Co dub? Je eben opravdu černý?Plave? A časem mi bylo dáno zažít různá setkání- se stromy venku a jejich částmi v dílně…a potom postupně dát dohromady publikaci, kde to základní - stromy a jejich těla- je jednou z mála našich jistot v tomhle bláznivém světě změn.

Ukázka z knihy

e-kniha: Kosmas

Patřičná čítanka

Příběh čtenáře, kniha o čtení a knihách, budete se dobře bavit - a:
Pomůže vám najít, co chcete číst...

Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

(Patřičný…) Znepokojen odklonem zejména mladší generace od pravidelné a soustředěné četby, pustil se autor do projektu, jehož cílem je přitažlivě upoutat lidi a otevřít jim dosud jen pootevřené a mnohdy dokonce úplně zavřené dveře do světa literatury. Na základě svých bohatých čtenářských dobrodružství rozkrývá hustou síť vzájemných autorských a motivických vazeb a zrcadlení, přičemž se mu daří rozvinout před čtenářem mapu, která vede do netušených vzrušujících krajin. Čím více cest s ním projdete, tím víc nových možností objevíte. Rozhodující je nechat se přemluvit k tomu, abyste začali. Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

Petr Bílek (šéfredaktor Literárních novin)

Dotisk 10/2015, Více než 30 recenzí!

Recenze: Literární kavárna, Vaše literatura

Koupit: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

Patřičný nejen dřevo

Patřičný nejen dřevo má za sebou dvě vydání. Najdete v ní menší práce, částečně z autorova života, zamyšlení o cestě ke kumštu, co je to vlastně tvorba a jak je důležitá. Po kratších povídkách přijde i delší povídka z mládí - Zrzečka - to je mladá žena, aby nevznikla mýlka. Odpovědným redaktorem byl Jan Hlavička, nakladatel Ivo Železný.

Z řady „hodnocení“ jsme vybrali pár slov autorovy dobré kamarádky:

…opravdu se mi ta knížka moc líbila. Máš tam dokonce definici umělecké tvorby, to mě nadchlo. Já bych s ní, s dovolením, souhlasila....

Autor po patnácti letech od prvního vydání už v této podobě knihu vydat nechce, ale větší část se chystá do souborného vydání povídek a kratších prací na r. 2015

Pro opravdové fanoušky je ovšem možnost knihu získat v elektronické podobě. Stránky jsou v angličtině, ale kniha v češtině. Link obsahuje i ukázku (prvních 20% z knihy)

Ukázka z knihy

e-kniha: smashwords.com