Martin Patricny

Wooden artist, book author and a storyteller

Secret of wood (in Czech language)

Nová kniha o Dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. O tom, co potřebujete pro šťastný život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč není stejné. Autor ukazuje věci ze dřeva i obrazy ve dřevě a vypráví, jak možná vznikly. A dokládá, že – co se týče dřeva – prozrazením kouzla kouzlo nezevšední. Vyprávění je dřevěné a patřičné. Najdete tu i malé povídky. Obrazy, které ste ještě nikdy neviděli. I vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí. Proč je kniha pro ženy? Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.

More about the book here.

Buy: Knihkupectví Beletrie, Kosmas

In person you can buy the book in Prague in Art & Hearth gallery, Jungmanova street, where you can also see a small exhibition of authors works.

Big book on wood (in Czech language)

Patřičného pojetí zaujme především důrazem na neopakovatelnost „materiálu“, který je s člověkem odjakživa, který byl živý. Dřevo se nevyrábí, dřevo, to jsou těla stromů.

Už základní nápad – ukázat v jedné knize dřevo i strom - je ojedinělý a první na evropském knižním trhu! Kromě dřevařských pohledů – řezů kmenem - nahlédnete i pod kůru (očka, rozdvojení kmene...). Kniha je doslova nabitá informacemi a hlavní je obrazová část. Základní desky našich nejznámějších dřevin byly fotografovány venku, v přírodním osvětlení a jsou v knize v měřítku, tj. 1:1 Přírodní i olejem či vosky napuštěné vzorky doplňují praktické výrobky: mísa, amulet, hračka, stolek.... ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace obsahuje přes čtyřicet dřevin, přes 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málo používaných keřů a exotických dřevin.

Buy: Kosmas, Knihy Dobrovský

Working with wood (in Czech language)

JIŽ 5. - PŘEPRACOVANÉ - VYDÝNÍ

Základní příručka pro začínající i mírně pokročilé - stále žádaná, protože autor má důvěru vyslouženou lety výstav, znalost „materiálů“ a řemesla, vyjadřování jednoduché a o jednotlivých dřevařských technikách píše z vlastní zkušenosti. Zejména některé rady - jak postupovat při sekání a hoblování,(zásadně od kořenu ke špičce, tj. ve směru růstu) ohledně přípravku pro leštění aj. jsou „k nezaplacení“…

Jak dřevo získat, sušit, uložit. Dílna, vybavení, dřevařské techniky i povrchová úprava- to základní, co potřebujete vědět, než se do práce pustíte.

O práci se dřevem jsem psal v době, kdy na knižním trhu nebylo nic. Doslova. Dneska, s plnými pulty, se tomu těžko věří, ale opravdu to tak bylo. Sem tam byly některé knihy k dostání v antikvariátu či různých výprodejích, ale jinak – pusto. Tahle publikace, Pracujeme se dřevem, to jsou základní informace, které bych býval byl potřeboval v mládí…takže jsem je dal dohromady- pro jiné. Hlavně proto, aby nenadělali tolik kravin a blbostí jako kolikrát já.

Aby měli v pořádku ruce… a nejen je.

Ukázka z knihy

Buy: Kosmas, Knihy Dobrovský

e-book: Kosmas Grada

Monografie

Kniha je přátelským a zaujatým pohledem na tvorbu – dílo Martina Patřičného. Ten je veřejnosti znám svými výstavami i z televizního seriálu Kus dřeva ze stromu. Součástí monografie je náčrt jeho uměleckého vývoje i galerie obrazů a artefaktů ze dřeva, které čtenáře přitahují svou teplou barevností.

Částečně navazuje i na knihu Dřevo Krásných stromů – dnes již klasiku ve svém oboru. Vypráví jaké to je, když se dřevo a člověk potkají a jdou kus cesty spolu…

Vydavatel – ISMC, Bohemia, úvod – prof. Jan Royt, Editorka – A. Maurer, Hlavní fotografové – J. Pohribný, V. Svoboda, J. Šilar, Grafika – Studio Hozák

Náhledy: Ukázka z knihy, Celá obálka

Koupit: Kosmas

Všecky krásy dřeva

Dřevo není jen obyčejný materiál ke stavění nebo topení. Dřevo je krásné. Na pohled, na pohmat, na přivonění. A všech těchto neobyčejností si všímá půvabná, bohatě ilustrovaná kniha o dřevu, stromech i lidech kolem nich, kniha s názvem Všecky krásy dřeva.

Mimochodem, jde o dvojitou parafrázi - původní slova jsou z árie Kecala v Prodané nevěstě a použil je také básník Jaroslav Seifert jako název své jediné prozaické knihy.

První kapitola se zabývá životem stromu, jeho bojem s okolím i kouzly, která v živém dřevě vytváří příroda. Druhá ukazuje, jak strom žije dál v dřevěných věcech a jak tyto věci vznikají. Ve třetí kapitole pak v humorných vyprávěních autora dřevěné věci - staré i dnešní, zdánlivě známé a běžné - ožívají. Autor si v této knize nekladl za cíl předložit čtenářům vědeckou práci či příručku, ale vážně nevážný pohled na "všecky krásy dřeva".

Ukázka z knihy

Koupit: Kosmas, Grada

e-kniha: Palmknihy, Kosmas

Kus dřeva ze stromu poznání

Kniha o dřevě, poznávání a natáčení stejnojmenného 26-ti dílného seriálu

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula ale doba dřevěná stále trvá. Ve svých dřevěných obrazech, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva- jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva. V televizním seriálu Kus dřeva ze stromu dovedl diváky až dovnitř stromů, pod jejich kůru. (dva muži a jeden televizní seriál, 43 dřevin a kus života)

Seriál Kus dřeva ze stromu je možné sledovat online na stránkách Lesnicko-dřevařského vzdělávacího portálu mezistromy.cz, kde jsou jednotlivé díly zdarma i ke stažení. Kus dřeva ze stromu - v prohlížeči chrome nebude online sledování fungovat, díly je ale možné stáhnout do počítače.

Koupit: bux.cz, Knihy Dobrovský, Knihy abz.cz

Jako v nebi

… Jako v nebi je v pořadí šestá kniha „dřevěného“ výtvarníka Martina Patřičného. Za osm let dokončil sedm povídek. Jejich příběhy se tak dlouho vracely, až je musel napsat. V každé z nich najdete jiný sevřený svět. Postavy, které k vám přijdou i ty, které mít rádi nebudete. Vrátíte se k nim. Lidské vztahy a erotika jsou přítomné ve většině povídek, jako v našich životech či alespoň snech. Osobně doporučuji – nechte si mezi povídkami trochu času na zažití. A nepřeskakujte, Patřičný šetří slovy.

Více o knize: 4-minutová videoreportáž ČT, Recenze na citarny.cz, co o knize píše autor, co píše syn

Koupit: Kosmas, Knihy abz.cz

e-kniha: Kosmas

Dřevo krásných stromů

Na trhu nepřetržitě od r. 98, třetí vydání

Pro milovníka dřeva je Dřevo krásných stromů jakýmsi úvodem pod kůru. A je první a dosud u nás i v Evropě i jedinou knihou, kde na jedné straně vidíte, jak vypadá váš oblíbený strom a vedle- jak vypadá jeho tělo.

Ženy milují stromy, tady se podívají, jak vypadají uvnitř. Jak je dřevo opravdové. Dobré. Dítě objeví měkké barvy. Dřevařky i dřevaři tu najdou kmen, větev i zvláštní části našich známých stromů – nejen v základním řezu, ale včetně použití- od šperků, mis až po soustružený tvar či sošku. Řezbář tu najde- po lípě a dubu- změnu. Truhlář radost. Soustružník inspiraci.

Text je stručný a jasný, pochopitelně redigovaný na slovo vzatými odborníky-V. Větvička- dendrologická část a Ing. B. Hurda část dřevařská. Kniha je odpověď na otázku- Proč dřevo voní jako domov?

…nejlepší věci jsou prý ty jednoduché, říká se. Kdesi na začátku téhle knihy, byla myšlenka docela prostá- Je bříza bílá i vevnitř? Nebo je zelená? Modrá? Jakou barvu má velikán buk? Co dub? Je eben opravdu černý?Plave? A časem mi bylo dáno zažít různá setkání- se stromy venku a jejich částmi v dílně…a potom postupně dát dohromady publikaci, kde to základní - stromy a jejich těla- je jednou z mála našich jistot v tomhle bláznivém světě změn.

Ukázka z knihy

Koupit: Knihy Dobrovský, Grada

e-kniha: Palmknihy, Kosmas

Patřičná čítanka

Příběh čtenáře, kniha o čtení a knihách, budete se dobře bavit - a:
Pomůže vám najít, co chcete číst...

Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

(Patřičný…) Znepokojen odklonem zejména mladší generace od pravidelné a soustředěné četby, pustil se autor do projektu, jehož cílem je přitažlivě upoutat lidi a otevřít jim dosud jen pootevřené a mnohdy dokonce úplně zavřené dveře do světa literatury. Na základě svých bohatých čtenářských dobrodružství rozkrývá hustou síť vzájemných autorských a motivických vazeb a zrcadlení, přičemž se mu daří rozvinout před čtenářem mapu, která vede do netušených vzrušujících krajin. Čím více cest s ním projdete, tím víc nových možností objevíte. Rozhodující je nechat se přemluvit k tomu, abyste začali. Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

Petr Bílek (šéfredaktor Literárních novin)

Dotisk 10/2015, Více než 30 recenzí!

Recenze: Literární kavárna, Vaše literatura

Koupit: Kosmas, Jonathan Livingston

Patřičný nejen dřevo

Patřičný nejen dřevo má za sebou dvě vydání. Najdete v ní menší práce, částečně z autorova života, zamyšlení o cestě ke kumštu, co je to vlastně tvorba a jak je důležitá. Po kratších povídkách přijde i delší povídka z mládí - Zrzečka - to je mladá žena, aby nevznikla mýlka. Odpovědným redaktorem byl Jan Hlavička, nakladatel Ivo Železný.

Z řady „hodnocení“ jsme vybrali pár slov autorovy dobré kamarádky:

…opravdu se mi ta knížka moc líbila. Máš tam dokonce definici umělecké tvorby, to mě nadchlo. Já bych s ní, s dovolením, souhlasila....

Autor po patnácti letech od prvního vydání už v této podobě knihu vydat nechce, ale větší část se chystá do souborného vydání povídek a kratších prací na r. 2015

Pro opravdové fanoušky je ovšem možnost knihu získat v elektronické podobě. Stránky jsou v angličtině, ale kniha v češtině. Link obsahuje i ukázku (prvních 20% z knihy)

Ukázka z knihy

e-kniha: smashwords.com