Aktualita

Nové vydání Velké knihy o dřevě, II. dotisk

Euromedia Univerzum, II. vydání, nová obálka,

Dnes 27.11. 2020 je na světě už II. (slovy – druhý) dotisk!

Doba dřevěná pořád trvá…

 

VELKÁ KNIHA o DŘEVĚ

  autor: Martin Patřičný

  vazba: vázaná

  formát: 225×295 mm

  rozsah: 272 stran

 MOC: 599 Kč

Přes 500 foto a 30 dřevorytů

 

Termín vydání: 28. 10. 2016

 

Vychází s podporou Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze

 

 

Nakladatelství Univerzum –   Euromedia vydává znovu jedinečnou publikaci –

 

Velkou knihu o dřevě.

 

Tuhle knihu nemůže pominout nikdo, kdo má dřevo rád.

Patřičného pojetí zaujme především důrazem na neopakovatelnost „materiálu“, který je s člověkem odjakživa, který byl živý. Dřevo se nevyrábí, dřevo, to jsou těla stromů.

Už základní nápad – ukázat v jedné knize dřevo i strom – je ojedinělý a první na evropském knižním trhu!  Kromě dřevařských pohledů – řezů kmenem –  nahlédnete i pod kůru (očka, rozdvojení kmene…). Kniha je doslova nabitá informacemi a hlavní je obrazová část. Základní desky našich nejznámějších dřevin byly fotografovány venku, v přírodním osvětlení a jsou v knize v měřítku, tj. 1:1 Přírodní i olejem či vosky napuštěné vzorky doplňují praktické výrobky: mísa,  amulet, hračka, stolek…. ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace obsahuje přes čtyřicet  dřevin,  přes 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málo používaných keřů a exotických dřevin.

I díky Martinu Patřičnému se v Čechách v poslední době vrací obliba dřeva, konec konců jeho „dřevěná“ výstava v Národním muzeu (1998) je ještě v živé paměti, poprvé u nás někdo vystavoval dřevo jako takové. Autor se také podílel v r. 2000 na vyhlášení Dne stromů.

Jeho předchozí kniha  Dřevo krásných stromů  byla na trhu nepřetržitě od r. 1998, dočkala se tří vydání a řady dotisků. Příručka – Pracujeme se dřevem bude mít páté vydání a další dvě knihy o dřevu (Všecky krásy dřeva) nejsou zapomenuty. Autor si z nich půjčuje, využívá jejich zpětné vazby a dá se říci , že Velká kniha o dřevě je jejich završením. Patřičný má za sebou i beletrii, povídky a ze svých celoživotních čtenářských zážitků sestavil veselou Patřičnou Čítanku. Je také spoluautorem (s Bedřichem Ludvíkem)scénáře a hlavním průvodcem 26 dílného TV seriálu Kus dřeva ze stromu.

Kapitoly knihy leccos naznačí, ale stejně jako dřevo- musíte  se dotknout.

 

O dřevě s láskou

…Nejvíc právě dnes je potřeba mluvit o dřevě. Nemůžeme bez něho být, je nenahraditelné… …Zároveň s úžasným rozvojem technologií všeho druhu začne být za chvíli asi důležité psát o tom, že dřevo pochází se stromů- tj. nevyrábí se.

…Fyzické a duševní zdraví- jak souvisí se dřevem?

…Co všechno bylo, je a bude z nám nejbližšího „materiálu“ děláno. Od staveb a nábytku přes hudební nástroje a hračky a flešky či tužky až třeba k polévce ze špejle od klobásyJ… Ruce a dřevo patří k sobě jako žena a muž.

…Jenom člověk může zastavit přírodní proces a z jeho koloběhu vyzdvihnout dřevo. Usušit ho, opracovat a používat. Zachovat na dlouhou řadu let. A je to zase jen člověk, kdo se z něho může radovat… Kniha je osobním svědectvím o mnohaleté výtvarné i řemeslné práci.

Vlastnosti

Kolik váží dřevo? Která činka je těžší- modřínová, nebo javorová? Topolová nebo akátová?

Kromě vlastností popsaných v dřevařských příručkách, jako pevnost, (ve kterém směru růstu je největší a v kterém nejmenší? A proč?), tvrdost (co na ni má vliv) aj. vyprávíme i o teplu, barvách, pocitech a energii…

Představení dřevin

Nejobsáhlejší, hlavní kapitola. Představení více než třiceti našich nejznámějších dřevin- dvacet z nich má samostatný medailon: základní dřevařské řezy, (proč jsou potřeba?) výrobky, zvláštnosti růstu a zajímavosti, typické použití, využití pro výtvarnou práci apod. Vždy bude snímek stromu, z něhož dřevo získáváme.… Ukázky i málo používaných dřevin či keřů, a exotů.

Staré dřevo

A současné módní trendy! Nábytek z palet apod. Obecně o starém dřevu, změně jeho vlastností věkem- staré trámy…houby, plísně, hmyz…šednutí a zvětrávání.

O maskovaném dřevu- nátěry, polychromie, zlacení… Dřevo a my ve starých časech, nástroje.

Oheň a žárové teplo,  výhřevnost…topení romantické a každodenní.

Změna vnímání dřeva a jeho potřeba.

O Dřevu v umění se píše v závěru knihy.

 

Práce s dřevem je voňavá…„Nikde nenajdu tak sladkou službu/ po nikom bych nebyl tak sám…(parafráze z Kainara)

 

Kniha je svým pojetím unikátní i v evropském měřítku- jednak důrazem na místo, odkud se bere dřevo, tj. stromy, lesy- v které knize o dřevu najdete i strom?- a potom citem pro materiál, patřičně dotýkaný po několik desetiletí.

 

 


www. patricny.com

 

 

Opouzdření ulomené větve

(rány se stromům hojí jako nám, lidem.

Desky knih se dělaly ze dřeva

Přířezy z březového dřeva

Mísa z olše

 

více informací v odd KNIHY

obj. Booktook, Luxor, Kosmas