Aktualita

TV dokument Kus dřeva ze stromu znovu!

o kus níž najdete i reakce diváků…

Kus dřeva ze stromu

 

 

je obsáhlý (26 dílů) seriál o Dřevě, o práci s ním a o našem vztahu k němu.

To „svoje“ v něm najdou milovníci  přírody, stromů – podívají se pod kůru. Nikdo se nebude nudit! Pokud vím, používají jednotlivé díly i kantoři na pracovní vyučování, dílny a „pouští“ se studentům učilišť a VOŠ. Místo skripta pro VŠ!

Ale inspiraci tu najdou i maminky pro svoje děti. Níže uvádím přehled dřevin.

V podstatě každý náš obecně známý strom má svůj vlastní díl. Uvidíte strom v lese, surové kmeny, řezivo a hotové věci – od misky přes šperk až např. k sošce. Mluvíme česky a přístupnou formou.

 

Seriál, který teď vysílá ČT2 je majetkem nadace Dřevo pro život. Průzkum terénu a scénář jsme psali s Bedřichem Ludvíkem, který je také režisérem. Za kamerou stál P.Flak, střih – Věra Flaková,

Odborný konzultant byl  ing. Řezáč a V. Větvička. Další spolupráce a poděkování je v titulcích jedn. dílů.

 

Přehled dřevin seriálu

(Pořadí se může měnit!)

Jehličnany – smrk, borovice, modřín

Listnáče – s kruhovitě uspořádanými cévami – dub, jilm, jasan, akát,

Listnáče – s cévami roztroušenými –  tvrdé – buk, javor, habr, bříza,

Listnáče – s cévami roztroušenými – měkké – lípa, olše, vrba, jírovec, topol,

Ořešák a ovocné dřeviny

Málo používané jehličnany,

Málo používané listnaté stromy a keře

Ukázky exotických dřevin – eben, mahagon, gaboon, padouk, bubinga apod.

 

pořadí podle vysílání:

smrk, borovice, dub, jasan, buk, javor, topol, lípa, ořech, jabloň, třešeň, exoty, modřín, jilm, akát, bříza, habr, vrba, olše, jírovec, hrušeň, švestka, tis a málopoužívané jehličnany,  líska a malopoužívané listnáče, závěr –  film o filmu

 

V současné době je na knižním trhu pět mých knih souvisejících se dřevem – vlajkovou lodí je Velká kniha o dřevě (Euromedia) a srdeční záležitostí Tajemství dřeva. Je i pro ženy! Monografii o cestě od řemesla k volné tvorbě vydalo ISMC, obrazová publikace Všecky krásy dřeva a  základní příručka Pracujeme se dřevem vyšly v Gradě.

 

 

O televizním dokumentu o dřevě

první díl je úvod- co a jak a kdy a kde o čem

Potom už v každém díle bude dřevo jednoho z našich nejznámějších stromů…každý strom, dřevěný,  bude mít svůj díl.

Na fb. prý někdo napsal:

„Tenhle dokument je i po deseti letech od vzniku ojedinělý, takže není s čím ho srovnat. Dívají se na něj rády i ženy a některé prý u toho někdy i přestanou vařit nebo žehlit.  Vypráví to mladej chlap, fachman, kterej je přitom i zároveň děda s vnukem (občas), dvěma vlčáky, kočkou, žebřiňákem, nářadím a mořem, mořem dřeva!“

  Ono už je to víc než deset let, ale vem to nešť. Je to jedno. Dokument v paměti lidí ty roky přežil a dneska už dorostlo další obecenstvo. Na některých školách se jednotlivé díly používají k výuce. Krom toho, představte si, jak krátký je ten náš čas lidský, proti časům stromů. Než ke mně do dílny každý ten kus dřeva doputoval, jak dlouho asi žil vestoje v lese či sadu?

Každá dokončená a hotová věc vypadá docela jednoduše.

Kus dřeva ze stromu už dneska vypadá taky jednoduše…ale ten bláznivý a báječný chaos před tím!…že byly před ním dva roky příprav, že se dlouho nevědělo vlastně nic, ani kdo to zaplatí, kolik bude dílů, jak strukturovaných, to už není vlastně důležité. Že se tvrdě šetřilo, točilo v miniaturním štábu atd. taky ne.

Hlavní je co se povedlo – základní záměr – ukázat co nejvíc lidem něco dobrého, ukázat dřevo, které znamená domov a částečně i stromy, které znamenají život – jsou živé! Poslat ven dobrou zprávu.

Se spoluautorem scénáře a režisérem Bedřichem Ludvíkem jsme o stromech, dřevě, o natáčení udělali i  knihu, bohužel je beznadějně vyprodána. Musím se na ni podívat, zalistovat v ní a příště vám sem z ní něco pustím, chcete?

Hlavní konzultant byl Ing Řezáč. Pravoslav Flak – Avoš byl za kamerou.  Celý materiál střihala jeho paní, Věra… Vnuka Jirku už dneska nikdo nepozná a moje žena Miluška  se nakonec objeví jen malinko, snad ve dvou nebo třech dílech. U bratra jsme byli točit moštování (jabloň) a natáčeli jsme i řezbáře v Doksech (Lípa)…

Vlčáci jsou v psím nebi a Šedivka v kočičím.

Jen stromy s námi žijí dál a jejich těla se nemění. Když dnes „železem otevřete kmen“ borovice, najdete stejné dřevo jako před lety. Stejné a přece pokaždé trochu jiné. Nic živého není nikdy stejné.

Kdybych měl říct jednu věc, co na tomhle dvaceti a šesti dílném pořadu si napříč lety cením nejvíc, co bych pověděl?

Co si cením nejvíc? Řekl bych, že Bedřicha. Jo.

Dřevo je můj spoluautor, není člověku materiálnímu nic na světě širém bližšího, ale člověk je člověk. Našli jsme se během psaní scénáře, natáčení, courání od podzimu do podzimu a jak to bývá v pohádce – „nalezli v sobě zalíbení“.  A víte, že přátelé se vyvažují  zlatem!

Nebo dřevem.

palivo

 

co na to diváci?

právě jsem shlédla další díl s Vámi o dřevě. Všechny díly si dopředu nahrávám, abych žádný nepropásla. Chtěla bych Vám za ně velice poděkovat! Jsou velice zajímavé a poučné….

srdečně Tě zdravím. Jsem opět dojatá, jak krásně prezentuješ dřevo a také mého milovaného Antonína Sovu.
Máš dar, velké nadání. Zručnost ve spojení s intelektem a citem. Klobouk dolů, chlapče.
A taky dík. Velkej dík za tu chvíli Tvého hezkého vyprávění v TV, umíš to tak krásně prezentovat.
Dneska jsem šla dost smutná Prahou a viděla plakát, že na Letné je Tvoje výstava. Ten plakát byl na Karláku. Tak jsem si říkala, ten kluk je tak šikovnej….Akorát, že ta výstava končila včera a já byla v karanténě.
Pripojuji se ku gratulantum. Pekne jste me zblbnul! Zatim mam 15 druhu drev. Pricny a podelny rez. Krasna je tuje, serik, svestka atd.. Vzpomnel jsem si na vas, kdyz jste tocil Kus dreva. Dobry je, ze jste to natocil s Bedrichem Ludvikem.To jste se pekne nalital po lese, ze jo ? Zvirata z cyklu jsou v nebi. Vnuk Jirka uz je dospely mlady muz. Co dela? Ma zajem o drevo? Zebrinak se mi taky libi.
před časem jsme s manželem shlédli Váš seriál o dřevě a věřte mi, že jsem se těšila na každý další díl. Vaši pravdivou lásku ke dřevu a k životu jste dokázal přenést i na nás. Děkuji Vám.

Chtěla bych se jen zeptat, jestli ten pořad z televize

„Kus dřeva ze stromu“ není k dostání na DVD.

Děkuji za odpověď.

 

tím jsem naštěstí viděla na ČT 2  reportáž o Vás.

Neumíte si představit, jak mi to pohladilo duši. Dřevo je moje vášeň, a to jak jste o něm mluvil, nemluvě o výtvorech, mě nadchlo natolik , že jsem si ji pustila několikrát.  A navíc jste mi byl i velmi sympatický svým projevem.