Aktualita

Druhé vydání knihy Tajemství dřeva

Tajenství dřeva

 

Druhé vydání připravuje nakl. Univerzum, Euromedia.

Vyjde 30.10.2023  A4 formát, 210 stran, foto a další ilustrace? – nepočítaně!

už řada lidí mi napsala v podstatě to, co řekl císař Josef II. Mozartovi – Příliš mnoho tónů! Jenže – i kdyby to byla pravda, tak přece kniha není opera nebo symfonie. Nemůžete se vracet ani předbíhat. Jen málokdo umí zasvěceně probírat partituru, ale většina z nás vidí a číst nás učili ve škole. A knihu máme doma a můžem listovat, jít zpátky nebo přeskakovat. …No po desítkách let práce se dřevem se mi zdá, že …

 

Takže – Tajemství dřeva vychází podruhé. Kolik vtipu, příběhů, překvapení a kouzel s ním užijete už nespočítáme. Obrázky, dřevoryty, xylografie a jasný a čtivý text. Přehledná linka, po které se knihou pohybujete jako na svém milém místě. Nikdo se nebude nudit!

Zároveň vám ke knize přejeme dobré dny.

Martin Patřičný, Tajemství dřeva

 

B4, 208 stran, fotografie, dřevoryty, koláže, texty

 

2023, Druhé vydání, Euromedia, Univerzum

 

 

 

Nová kniha o Dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. Co potřebujete pro dobrý život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč nikdy nezevšední.

Kdybychom chtěli zjednodušit – autor postupně ukazuje výrobky ze dřeva i obrazy ve dřevě a vysvětluje, jak možná vznikly. Vybírá tajemství. A dokládá, že – co se týče dřeva –  žádným vysvětlením krása nezevšední. Vyprávění je dřevěné a patřičné. Najdete malé povídky i obrazy, které jste ještě neviděly/i. I vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí.

Proč i pro ženy?  Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.

Co tady v té knize najdete?

Na začátku je to, co se dřevem (i s námi) souvisí. Voda a oheň.

Přes lidské ruce  se dostaneme k věcem ze dřeva, k věcem, které i když jsou nové, přece už mají svůj věk a příběh. Z toho času, kdy žily jako stromy.  Dřevěné věci od vařečky po lokomotivu (dětskou).

V druhé části se podíváme pod kůru našich nejznámějších stromů. O každém z jejich dřev vám řeknem nebo ukážem jedno kouzlo, tajemství? Jedno z mnoha, které mají. Uvidíme dříve neviděné…  Doplněno občas vyprávěním, dřevoryty, vtipy a parodií.  Seznámení s hosty knihy vás jistě potěší.

Tajemství dřeva je zároveň vždycky tajemství nás, lidí.

A jsou to tajemství, která jsme tisíce a tisíce let objevovali, hledali – a zase zapomínali.

To největší tajemství jsou pro mě kouzla ve dřevě ukrytá, kresby, textura.

Jak víte – když se kouzlo prozradí, stane se z něj nuda. Ale dřevěné kouzlo můžete vysvětlit i popsat a přesto zůstane kouzelné, tak jako mraky, tekoucí voda, oheň.

 

Kniha o tajemstvích dřeva je moje jubilejní, desátá. Jistě nejkrásnější. Už v ní  skoro nikoho nic neučím, vysvětluju jen málo. Prostě dřevo vybírám, ukazuju a nechávám mluvit. A příběhy vyprávím ty naše, lidské.

Nakonec – nemáme žádného většího, lepšího a bližšího přítele pro život, než je dřevo. Dřevo co kdysi dlouho žilo ve stromech. A stálost, jistotu a věrnost mají stromy už v kořenech.

 

 

Tajemství je pro nás neznámo. Kouzlo, když nevíme prozrazení.

 

Chodil jsem kdysi s tanečnicí, která u kouzelníka asistovala spoře oděna a mimo jiné prolézala dvojitým dnem skříně…Díky ní vím, že kouzlo prozrazené, objasněné, je kouzlo smutné a kouzlo kouzla či tajemství zbavené už kouzlem není.

Jenže!!! právě tohle u dřeva neplatí, není. U hvězd na nebi, proudící vody a plamenů ohně například- taky ne. Nic z toho vám nezevšední. Můžete stokrát znát „způsob provedení“, jak to ten strom a pak člověk dělá, a stejně znovu stojíte v úžasu a radosti a zvedáte ruku, abyste se dotkli, pohladili…

 

Vážené ženy, tahle kniha je i pro vás, tak ji nikomu nedávejte. Půjčit ano, snad…

 

Vrstvy knihy

(Tajemství dřeva)

 

Většina lidí vidí dřevo už hotové, tedy v hotové podobě. A ještě taky nalakované, natřené.

Naučil jsem se nejen vidět dříví v různém stadiu rozpracování, naučil jsem se ho opracovávat sám a železem ho otvírat vrstvu po vrstvě. (Tím železem míním pily, sekeru, poříz či dláta)

Taková vrstevnatá je i kniha Tajemství dřeva. Vy ji nejprve prolistujete, abyste věděla co v ní je. Podruhé, nebo potřetí si třeba přečtete i úvod a porozumíte stavbě té knihy. Ale i pak, kdykoliv ji někde otevřete později, znovu, objevíte další vrstvu, vyprávění, příběh. Nevěříte? Vsaďte se!

O co? O láhev růžové frankovky. Při každém otevření (té knihy i láhve) vás čeká zase něco nového. Tajemství, jiné dřevo nebo jeho kouzlo.

Tahle kniha je krásná, mnohovrstevná. Je jako samo dřevo. Ale taky je jako žena.

Žena se svléká, vidíte ji nahou, ale když ji otevřete zítra, zjistíte, že jsou tu další závoje, jiná krajka, nový úsměv.

Někde jsem to napsal, že my muži se leckdy cítíme být spojeni s přírodou, zatímco žena prostě přírodou je. Je to ten hlavní rozdíl mezi námi?

A kniha Tajemství dřeva je jedinečná tak jako dřevo.  I proto, že mi bylo dáno o něm vyprávět ještě někomu dalšímu. Ta kniha může změnit váš život, zlepšit, báječně posunout, protože dřevo je stejně kouzelné a jedinečné jako vy. Jako každý z vás. Stačí trochu listovat, sem tam se začíst a zasmějete se, a budete se jinak dívat i na sebe a okolí, s radostí, vesele.

Protože váš život je nesmírný, mnohotvárný, a opakuju se, já vím, jedinečný original.

Díváme se do nebe skrz koruny stromů. Dívat se nahoru pomáhá ze všeho nejvíc.

A právě o tom vám vypráví dřevo.

 

 

Na obálce knihy je relief !Pocta pro dřevěnou mísu