Knihy

Umění dřeva

Umění dřeva kniha

Nová dřevěná kniha pana Patřičného – cesta dovnitř stromu i pod kůru člověka. Najdete v ní jak využít obrazy ze dřeva a kresby ve dřevě ve výtvarné práci a jaký bonus mají sochy ze dřeva proti těm z jiných materiálů. Kromě uměleckých objektů na cca 150 barevných fotografiich, najdete i oddíl o autorské knize – ze dřeva, nic takového nikdo jiný nedělá. A poslední kapitola? To je úsměv a vtip ve dřevě, všichni to v téhle době potřebujeme jako sůl. Chystáme anglickou mutaci.

Dá se říct, že kniha vznikala tak dlouho, jako dřevěné obrazy v ní – takže víc než deset let! I text vlastně vznikal řadu let…No, utíká to.

Pan nakladatel, ISMC- Bohemia, mi koncem loňského roku sdělil, že to bude  poslední kniha, kterou chce vydat – labutí píseň – tak abych si dal záležet

No – snažil jsem se jak jsem uměl nejlíp! A dík za jazyk Daně Flídrové, dík výtečnému grafikovi, Jakubovi Náprstkovi. A moc děkuju firmě Decci, díky nim se kniha dostala na příznivou cenu. Za takovou se dneska kupuje beletrie (390kč dop. cena) Nejvíc děkuju těm nahoře, (ať kdokoliv to je) že mi bylo dáno. 

Zobrazit ukázku z knihy

Bibliofilie není nemoc.

Tímto slovem se označuje láska ke knihám a většinou nemá sexuální podtext.

Bibliofil je sběratel, milovník knih. Jeho knihy mají na deskách nalepenou nálepku ex – libris. A nálepky exlibris se taky sbírají, jako známky třeba a vystavují na mezinárodních výstavách atd.

Bibliofilové, milovníci, zaměstnávali knihaře, mnohdy umělecké.

Jeden druh lidí, spisovatel, knihu píše. Jiný doprovodí obrázky, ilustrátor, fotograf. Ale jiný knihu dělá – grafik, tiskař, knihař. Nepochybnou vzácností je ten, kdo umí celou knihu. Ten, kdo knihu nejen napíše a doprovodí ilustracemi, fotky, kresby apod. ale kdo by knihu uměl i sešít, svázat, vlepit do desek…

Takový človék je opravdový solitér. No, potkali jste někdy někoho takového? Vyprávěl vám o něm někdy někdo? A takovým člověkem jsem já! Jsa kultivován, nebuším se pěstmi do hrudi, jen vám o tom citlivě vyprávím. Smajlík!

Autorská kniha znamená, že umělec se vyjadřuje knihou, většinou se jedná o pohádkově krásné, a originální umělecké vazby, ale jsou i různé výstřelky, legrácky, (včetně těch mých), tvářící se jako umění. A protože umění je to, o čem někdo řekne, že je to umění, tak to umění je.

 

Jsou reliéfy či dřevěné obrazy, které bych neudělal, kdybych nedokončil před nimi řadu jiných. Každý ten minulý vás něco naučí.

Když stavím obraz, je v něm vždycky kus napětí, vždycky i tápání, dokonce i tehdy, když ho vyvažuju směrem k harmonii, radosti…

Kromě dřeva si nemůžete odněkud zvnějšku jen tak pomoct, je potřeba hledat v sobě, vevnitř. A zvedat skleničku na oslavu můžete až potom, když už je základ rozhodnutý a dál víte, na čem děláte. Ale i pak ještě přijdou překvapení, a tak se snažím být pořád „otevřený“…

A další důležitá věc. Ať už víte, co řežete (řezbář), soustružíte, skládáte – dokud není dílo hotové, víte pořád málo. U dřeva až do poslední povrchové úpravy není jasno.

Jak vidíte na fotkách z přípravných a rozdělaných věcí, autor má ve fantazii, v hlavě, snad někde za očima představu toho, na čem pracuje. Ale – je-li to opravdu ono, se dozví až na konci. Někdo pracuje pro ten výsledek, ale jsou i tací, kteří mají raději onen proces tvorby. Ke kterému druhu asi patříte vy?

Akord a jiskry – výbor povídek

Obal knihy Velká kniha o Dřevě - nové vydání

Některé povídky jsou romantické ( Sůl nad zlato, Zrzečka), jiné mají velmi nečekaný námět i závěr (Jako v nebi), povídka Robiny aneb Dědové a dívky je ztvárněna na hranici fantazie a skutečnosti.

Všechny příběhy spojuje autorův osobitý pohled na život, okouzlení láskou a ženami. Schopnost smát se! I sám sobě… Ach! Knihu doplňují Patřičné „dřevěné obrazy“.

Nakladatel: Brána – Euromedia, 2021

Vyšla i jako Audiokniha!
vyd. Témbr, cca 7 hodin
čte Jakub Saic

Zobrazit ukázku z povídky Jako v nebi

Našli jsme si na louce pod lesem soukromé místečko, a teď mě napadá, že ona šla vlastně první. Třeba věděla,kam jít.“
„Třeba tam někdy byla na borůvkách, víš?“
„Nekomentuju. Našli jsme si místo, abychom viděli, a nebyli
vidět.
A tam na dece jsme se mazlili a líbali a já jsem ji navzdory
mírnému odpírání svlékl a i sebe. Oba nazí jsme se k sobě tiskli
a ten můj ferda nic. A jak mi došlo, že je něco blbě, tak tuplem
nic. Ona už asi panna nebyla, ale zase zřejmě nebyla tak zkušená,
aby mi sama nějak pomohla.“
„Nebo odvážná.“
„Nebo. Byl jsem z toho tak překvapenej, že jsem nevěděl, co
dál, ale do toho ona už mě začala prosit, abychom ‚to‘ nedělali,
že ona to nechce, až někdy jindy, a že se chce jen mazlit a už si
moje ruce do klína nepustila. Mazlili jsme se tam ještě asi čtvrt hodiny a já ani ťuk. A ona začala žadonit, abychom se šli vykoupat a tak jsme šli. Tak báječná byla!“

„Viděl ses s ní ještě někdy?“
„Ne.“
„To ji muselo bolet.“
„Dal bych hodně za to potkat ji v zralejším věku, poděkovat
jí a koupit bonboniéru alespoň dvoukilovou.“
„Jistě doufala, že tu situaci zachránila. A čekala, že ještě něco
přijde. Záleželo jí na tobě.“
„Co ti k tomu můžu říct?“

Zobrazit ukázku z povídky Robiny, Dědové a dívky

Povídka v povídce:

Za generálním ředitelem přiběhne dopoledne náměstek a povídá:
– Filipe, půjč mi prosím tě toho svého jaguára, já musím rychle do Ostravy.

Filip mu hodí klíčky a ptá se: – Proč do Ostravy?
– Protože je tam volná silnice, zatím.
– A proč tam jedeš?
– Jedu co nejdál od Prahy.
– No ale proč?
– Budeš si myslet, že jsem blázen, ale já byl ráno na Haveláku
a potkal jsem tam smrt. A šla ke mně a tak divně se dívala, stěží jsem zdrhnul.

A potom vypadnul z kanceláře.
Generální vrtěl hlavou, ale nedalo mu to. Vytáhl ze skříně starší
plášť, co nosil, když chtěl být inkognito, nalepil si na čelo náplast,
nasadil tmavé brýle a na Havelský trh si zajel. Procházel kolem
stánků a rozhlížel se a tu paní uviděl skoro hned. Pomalu šel k ní
a velmi zdvořile pozdravil.

– Promiňte, prosím vás, vy jste…
– Ano. Smrt, Jene.
– Víte, já jsem přišel, protože jste k smrti, pardon, promiňte,
protože jste vyděsila mého náměstka, mladý zdravý člověk… a vy
prý jste se na něj tak zadívala, že raději zdrhl.
– Ach tak, řekla ta hubená, vysoká a bledá paní. – Dívala jsem
se na něho spíš překvapeně.
– Ale proč, zeptal se ředitel.
– Překvapilo mě, že ho vidím v Praze, a přitom vím, že s ním
mám odpoledne schůzku v Ostravě…

Velká kniha o Dřevě

Obal knihy Velká kniha o Dřevě - nové vydání

II. vydání, Euromedia – Univerzum

Patřičného pojetí zaujme především důrazem na neopakovatelnost „materiálu“, který je s člověkem odjakživa, který byl živý. Dřevo se nevyrábí, dřevo, to jsou těla stromů.

Už základní nápad – ukázat v jedné knize dřevo i strom – je ojedinělý a první na evropském knižním trhu! Kromě dřevařských pohledů – řezů kmenem – nahlédnete i pod kůru (očka, rozdvojení kmene…). Kniha je doslova nabitá informacemi a hlavní je obrazová část. Základní desky našich nejznámějších dřevin byly fotografovány venku, v přírodním osvětlení a jsou v knize v měřítku, tj. 1:1 Přírodní i olejem či vosky napuštěné vzorky doplňují praktické výrobky: mísa, amulet, hračka, stolek…. ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace obsahuje přes čtyřicet dřevin, přes 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málo používaných keřů a exotických dřevin.

7 důvodů – proč mít doma Velkou knihu o Dřevě

  1. Poprvé uvidíte u Dřeva i Strom, z něhož dřevo pochází
  2. Poprvé uvidíte Dřevo ve skutečné velikosti (Základní řezy jsou v knize v měřítku 1:1)
  3. Poprvé uvidíte Dřevo jaké opravdu je. (Foto venku, větší část hlavních vzorků je pouze obroušena)
  4. Poprvé uvidíte obraz dřeva pomocí srovnání podobných druhů
  5. Kromě vzorků v knize najdete i výrobky, šperk, mísu či sošku
  6. Budete se probírat knihou která je dělaná z vlastní praxe a zkušeností.
  7. Budete mít v rukou knihu, která byla stavěná s radostí.

 

Tajemství dřeva

Obal knihy Tajemství dřeva

Druhé vydání, na které se čekalo!
Vydala Euromedia – Univerzum, na podzim 2023

Nová kniha o Dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. O tom, co potřebujete pro šťastný život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč není stejné. Autor ukazuje věci ze dřeva i obrazy ve dřevě a vypráví, jak možná vznikly. A dokládá, že – co se týče dřeva – prozrazením kouzla kouzlo nezevšední. Vyprávění je dřevěné a patřičné. Najdete tu i malé povídky. Obrazy, které ste ještě nikdy neviděli. I vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí. Proč je kniha pro ženy? Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.

Více o knize se dozvíte zde.

 

Pracujeme se dřevem

Obal knihy Pracujeme se dřevem

JIŽ 5. – PŘEPRACOVANÉ – VYDÁNÍ

Páté vydání této úspěšné publikace je jasným důkazem toho, že dřevo je materiál, který je nám blízký a rádi se jím obklopujeme.

Pro ty z vás, kteří si chtějí na dřevo „sáhnout“, vyrobit vlastníma rukama něco svého, připravil autor srozumitelný návod, jak ho zpracovávat, aby se stalo poslušným materiálem. Kniha je členěna do kapitol podle postupů práce: začíná nákupem, sušením a skladováním dřeva, následují technologické postupy (broušení, štípání, tesání, řezání, soustružení, spojování a ochrana povrchu) a popis vybavení díly a vhodných nástrojů. Každá kapitola je doplněna radami z praxe.

V závěru pakautor radí, jak při výrobě stojánku pro stromeček, divadélka a loutek zapojit děti, jak pro radost vyrobit šperk, dřevěnou hračku, pískoviště či stoličku.

Ukázka z knihy (PDF)

Všecky krásy dřeva

Obal knihy Patřičná Všecky krásy dřeva

Dřevo není jen obyčejný materiál ke stavění nebo topení. Dřevo je krásné. Na pohled, na pohmat, na přivonění. A všech těchto neobyčejností si všímá půvabná, bohatě ilustrovaná kniha o dřevu, stromech i lidech kolem nich, kniha s názvem Všecky krásy dřeva.

Mimochodem, jde o dvojitou parafrázi – původní slova jsou z árie Kecala v Prodané nevěstě a použil je také básník Jaroslav Seifert jako název své jediné prozaické knihy.

První kapitola se zabývá životem stromu, jeho bojem s okolím i kouzly, která v živém dřevě vytváří příroda. Druhá ukazuje, jak strom žije dál v dřevěných věcech a jak tyto věci vznikají. Ve třetí kapitole pak v humorných vyprávěních autora dřevěné věci – staré i dnešní, zdánlivě známé a běžné – ožívají. Autor si v této knize nekladl za cíl předložit čtenářům vědeckou práci či příručku, ale vážně nevážný pohled na „všecky krásy dřeva“.

Ukázka z knihy (PDF)

Patřičná čítanka

Obal knihy Patřičná čítanka

Příběh čtenáře, kniha o čtení a knihách, budete se dobře bavit – a:
Pomůže vám najít, co chcete číst…

Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

(Patřičný…) Znepokojen odklonem zejména mladší generace od pravidelné a soustředěné četby, pustil se autor do projektu, jehož cílem je přitažlivě upoutat lidi a otevřít jim dosud jen pootevřené a mnohdy dokonce úplně zavřené dveře do světa literatury. Na základě svých bohatých čtenářských dobrodružství rozkrývá hustou síť vzájemných autorských a motivických vazeb a zrcadlení, přičemž se mu daří rozvinout před čtenářem mapu, která vede do netušených vzrušujících krajin. Čím více cest s ním projdete, tím víc nových možností objevíte. Rozhodující je nechat se přemluvit k tomu, abyste začali. Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

Petr Bílek (šéfredaktor Literárních novin)

Dotisk 10/2015, Více než 30 recenzí!

Recenze: Vaše literatura

Monografie

Obal knihy Monografie

Kniha je přátelským a zaujatým pohledem na tvorbu – dílo Martina Patřičného. Ten je veřejnosti znám svými výstavami i z televizního seriálu Kus dřeva ze stromu. Součástí monografie je náčrt jeho uměleckého vývoje i galerie obrazů a artefaktů ze dřeva, které čtenáře přitahují svou teplou barevností.

Částečně navazuje i na knihu Dřevo Krásných stromů – dnes již klasiku ve svém oboru. Vypráví jaké to je, když se dřevo a člověk potkají a jdou kus cesty spolu…

Vydavatel – ISMC, Bohemia, úvod – prof. Jan Royt, Editorka – A. Maurer, Hlavní fotografové – J. Pohribný, V. Svoboda, J. Šilar, Grafika – Studio Hozák

Ukázka z knihy (PDF)

Dřevo krásných stromů

Obal knihy Dřevo krásných stromů
Na trhu nepřetržitě od r. 98, třetí vydání

Pro milovníka dřeva je Dřevo krásných stromů jakýmsi úvodem pod kůru. A je první a dosud u nás i v Evropě i jedinou knihou, kde na jedné straně vidíte, jak vypadá váš oblíbený strom a vedle- jak vypadá jeho tělo.

Ženy milují stromy, tady se podívají, jak vypadají uvnitř. Jak je dřevo opravdové. Dobré. Dítě objeví měkké barvy. Dřevařky i dřevaři tu najdou kmen, větev i zvláštní části našich známých stromů – nejen v základním řezu, ale včetně použití- od šperků, mis až po soustružený tvar či sošku. Řezbář tu najde- po lípě a dubu- změnu. Truhlář radost. Soustružník inspiraci.

Text je stručný a jasný, pochopitelně redigovaný na slovo vzatými odborníky-V. Větvička- dendrologická část a Ing. B. Hurda část dřevařská. Kniha je odpověď na otázku- Proč dřevo voní jako domov?

…nejlepší věci jsou prý ty jednoduché, říká se. Kdesi na začátku téhle knihy, byla myšlenka docela prostá- Je bříza bílá i vevnitř? Nebo je zelená? Modrá? Jakou barvu má velikán buk? Co dub? Je eben opravdu černý?Plave? A časem mi bylo dáno zažít různá setkání- se stromy venku a jejich částmi v dílně…a potom postupně dát dohromady publikaci, kde to základní – stromy a jejich těla- je jednou z mála našich jistot v tomhle bláznivém světě změn.

Ukázka z knihy (PDF)

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Jako v nebi

Obal knihy Dřevo krásných stromů

… Jako v nebi je v pořadí šestá kniha „dřevěného“ výtvarníka Martina Patřičného. Za osm let dokončil sedm povídek. Jejich příběhy se tak dlouho vracely, až je musel napsat. V každé z nich najdete jiný sevřený svět. Postavy, které k vám přijdou i ty, které mít rádi nebudete. Vrátíte se k nim. Lidské vztahy a erotika jsou přítomné ve většině povídek, jako v našich životech či alespoň snech. Osobně doporučuji – nechte si mezi povídkami trochu času na zažití. A nepřeskakujte, Patřičný šetří slovy.

Více o knize:
4-minutová videoreportáž ČT
Recenze na citarny.cz
Co o knize píše autor
Co o knize píše syn

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Kus dřeva ze stromu poznání

Obal knihy Kus dřeva ze stromu (poznání)

Kniha o dřevě, poznávání a natáčení stejnojmenného 26-ti dílného seriálu

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula ale doba dřevěná stále trvá. Ve svých dřevěných obrazech, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva- jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva. V televizním seriálu Kus dřeva ze stromu dovedl diváky až dovnitř stromů, pod jejich kůru. (dva muži a jeden televizní seriál, 43 dřevin a kus života)

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Patřičný nejen dřevo

Obal knihy Patřičný nejen dřevo

Kniha o dřevě, poznávání a natáčení stejnojmenného 26-ti dílného seriálu

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula ale doba dřevěná stále trvá. Ve svých dřevěných obrazech, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva- jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva. V televizním seriálu Kus dřeva ze stromu dovedl diváky až dovnitř stromů, pod jejich kůru. (dva muži a jeden televizní seriál, 43 dřevin a kus života)

Ukázka z knihy

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Spoluautor – Život se stromy

Obal knihy Život se stromy

Nakladatelství Dokořán vydalo knihu kolektivu autorů (Hrušková, Větvička,Pokorný, Úradníček a další), kteří se spojili, aby lidem napsali něco o stromech.

A představte si –  právě těm lidem, co to potřebují. Těm, kteří jsou zahlušováni blbostmi a překvápky a modními trendy – jen aby probůh! snad nějakou náhodou nezačali přemýšlet.
Jména autorů knihy jsou důvěryhodná, zabývají se svým oborem značný kus života a svůj příspěvek nepodmínili nárokem na odměnu. A svědčí –  píšou o tom, co má smysl.  O tajemství přírody, o vodě kterou na téhle planetě máme, o stromech, bez kterých nemůžeme žít… i o tom, co by snad šlo ještě napravit.
Co nakladatelství udělá s touhle knihou, aby se dostala k těm, kteří ji nutně potřebují, ale ještě o tom neví? Možná se domnívají, nakladatelští, že už jen vydáním splnili svůj úkol. Dobře, pochopitelně jim patří dík. Těžko mohou na dnešním trhu s knihami spustit drahou kampaň, to by je položilo.
Takže – co kdo udělá?

Zobrazit více textu

Každý autor z kolektivu využije své možnosti a schopnosti a to jistě pomůže. Pomůže pochopit, že kniha vypráví o skutečnosti, o tom, co opravdu je, existuje, můžete si na to sáhnout!
Ale kniha o tom jen vypráví, napít se už musí každý sám.I kdybyste si knihu provrtali v rohu a nosili ji na krku jako talisman, nenahradí vám ráno v lese, nenahradí vám pocit čeření, když do dlaně naberete vodu z potoka.
Někteří z nás lidí mají přibližnou představu o tom, co by bylo možné dělat dobrého a někdo i v jakém pořadí, co teď, co potom…Především  zřejmě zastavit idiotství trvalého růstu materiálního a nahradit jej růstem duchovním, růstem vzdělání. Vždyť – kolik lidí dokáže prožít opravdu radost z hudby, poezie? kolik- např. v Evropě? No? Myslíte tak půl procenta? Když nevíte, že něco je, nepotřebujete to.
 Shodli bychom se- my, co spolu mluvíme – na pořadí změn, kdyby to šlo? Co je důležitější?
Občas se podaří dotahovat dobré úmysly(bohužel někdy až moc!) Takže konečně snad všichni alespoň vědí, že kouření škodí. Konečně je zakázána propagace tabáku.
Zároveň je ale v hlavních vysílacích časech propagován alkohol a spousta zlozvyků vedoucích k obezitě. O neustálém přibývání zákonů ani slovo…
Občas se – vole, vole, povede učinit i nějakou hospodu lepší a vyčistit její kuchyni. .Zaplaťpánbů! Nicméně –  je sajrajt za veřejnou lednicí nebezpečnější pro životní prostředí, než třeba konglomerát hal, který se staví u Kralup (Úžice) ? O nebezpečí tohohle „halového mistrovství“ se právě na stránkách knihy Život se stromy lze něco dozvědět.
Kniha je tady a teď. O stromech a lidech. O radosti, kterou budem mít, pokud budeme mít stromy.
Zajímá to někoho? Pořád o tom každému říkám a teď si myslím tolik – zkuste to zas někomu říkat vy! Než nás všechny nabere poslední převozník.

Abysme se nezbláznili

Obal knihy Abysme se nezbláznili

V souvislosti s třicátým výročím změny režimu v naší zemi (1989) jsme připravili nevšední publikaci. Pojednává o neznámé stránce života jedné generace studentů, kteří byli vrženi do doby tragických politických změn v čase mezi Palachem a Chartou, jak říká podnázev knihy. Čas to byl sice mnohdy morbidní, ale zároveň i půvabný… Jako sen, jenž vyprchal a do duše otiskl svou začouzenou krásu.

Svědectví studentů vysočanského gymnázia z let 1968-1977, vybudované jako koláž literárních forem a způsobů vyprávění, kdy každý z autorů více či méně bezděky vstupuje na stránky se svou verzí událostí, tak jak mu to dovolí paměť a někdy i svědomí, je podivuhodnou mozaikou tehdejších událostí – těch malých, obyčejně lidských, jež se odehrávají za všudypřítomného dozoru strany a vlády, jak se tehdy říkalo – a současně sondou do vnitřního života dospívajících lidí v období doznívajícího étosu 60. let a počínající komunistické normalizace. Nejen na půdě gymnázia. A tak se z původního záměru shromáždit autentické výpovědi pamětníků zrodil literární a takřka filozofický artefakt, který zřejmě ve svém žánru nemá obdoby.

Věříme, že každý, kdo otevře stránky této výjimečné knihy, nalezne v ní vše, co v trochu jiné podobě tvoří i náš dnešní život – touhu po lásce a svobodě, nesmiřitelnost a vynalézavost, hledání vlastní cesty i konformismus, krásu i bolest, lásku a jako občas se vynořující leitmotiv – humor. Vše v dobovém kostýmu. A někteří třeba v jejích řádcích zahlédnou i zrcadlení vlastní duše.