Kniha Tajemství dřeva – část úvodu

6. prosince 2017

Napsal Martin Patřičný

Kniha Tajemství dřeva – část úvodu

 

… Knihu je již možné objednat na Beletrii nebo u Kosmasu

Pro knihu se také můžete zastavit osobně v galerii Art & Hearth v Praze v Jungmanově ulici, kde si zároveň můžete prohlédnout malou stálou výstavu autorových děl.

Vážené ženy,

Prosím vás, tuhle knihu nedávejte svým bratrům, manželům, dědečkům, tatínkům a švagrům. Tahle kniha je pro vás, tak si ji nechte pro sebe.
Proč?
Dřevo vás vidí laskavou, veselou a krásnou a plnou půvabu. Zahoďte chladné sklo zrcadla a dívejte se do dřevěného rámu. Dřevo voní, umí se mazlit a drží tajemství. I třeba ta tolik pohaněná celulitida může být přitažlivá, vezměte si příklad z karelské břízy. (viz Druhy dřev, bříza)
Potom – dřevo znamená domov, bez něj to nejde.
Něco o stromech a jejich tělech snad taky budete vyprávět dětem, nebo ne? Kdo, když ne vy?
Maminko, plave dřevo? Ptá se Petr.

a) Ano, plave
b) Teď nemám čas miláčku…
c) Myslím, že ano, a co kdybys to vyzkoušel Petříku?

Na počátku bylo dřevo a to dřevo rostlo v lese. A člověk, ať už tehdy vypadal jakkoliv a uměl cokoliv, do toho lesa chodil, dřevo si z něj bral a dřevo mu pomohlo žít.
Začínám takhle zeširoka, protože odněkud se začít musí.
Dřevo nás přes mnoho století spojuje s našimi předky, dodnes ze dřeva děláme některé věci tak, jako oni. Dřevo nám vypráví o starých časech matriarchátu, úctě k zemi a jejím bohyním, o časech lovců a sběračů. To dřevu člověk vděčil za nejsilnější zbraň, jakou si jistě ani nedovedl představit, za zbraň, kterou když ovládl, stal se nejsilnějším na planetě. Nemusel už mít strach ze zvířat mnohem silnějších a větších, než on sám… a díky téhle zbrani přežil i v chladu, mrazu.
Ano, oheň….
Muž se cítí být s přírodou spojený, ale žena je příroda.

Tajemství je pro nás neznámo. Kouzlo, když nevíme jeho prozrazení. Chodil jsem kdysi s tanečnicí, která u kouzelníka asistovala. Spoře oděná v tenkých punčocháčích a na kramflecích a mimo jiné prolézala dvojitým dnem skříně…Proto vím že kouzlo prozrazené, to, které znáte, je kouzlo smutné a kouzlo kouzla či tajemství zbavené už kouzlem není…(nakonec jsem vyzvěděl, jak se některé ty triky provádí a tajemstvím už mi zůstala jen Jaruška. Kouzelnice.)
Jenže!!! právě tohle, to kouzlo, které zevšední, když se prozradí, u dřeva neplatí, není. U hvězd na nebi taky ne. U proudící vody a jisker ohně ani jinde v přírodě…
Nic z toho vám nezevšední. Můžete to jíst každý den jako chleba. Dobrou chuť! Můžete stokrát znát „způsob provedení“, jak ten strom to dřevo dělá, a stejně znovu stojíte v úžasu a radosti a zvedáte ruku, abyste se dotkli, pohladili…
Ta rozmanitost, nepřebernost tvoření přírody, překvapení z toho a reakce na změny – co víc máme?

Dřevo prý je cesta, tvrdí jedni. Já myslím naopak, že dřevo je zastavení –
Konec stromu znamená počátek dřeva, přechod od hajných a lesníků a myslivců k truhlářům, řezbářům či stavařům, ale vždycky od lidí k lidem!
Ale byly a jsou i skutečné dřevěné cesty ,třeba z větví přes bažinu, dřevěné schodnice…

Protože dřevo, to je skutečnost. Prostupuje celými dějinami člověka a je jistotou, nad kterou není.
Spojuje nás s dětstvím…

Fotky z knihy

Z obsahu…

Tajemství dřeva

Autor – Martin Patřičný a hosté knihy

Základ –

Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč nikdy nezevšední. Okouzlení dřevem – praktické, esoterické i umělecké. Kniha je určená i ženám, pro zdravý život, kontakt s přírodou a předávání dětem.
Kdybychom chtěli hodně zjednodušit – autor postupně ukazuje výrobky ze dřeva i obrazy ve dřevě a někde vysvětluje, jak možná vznikly. A dokládá, že – co se týče dřeva – žádným vysvětlením krása nezevšední. Autor vypráví i příběhy a malé povídky. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí.
Nástin obsahu knihy

Vážené ženy, tahle kniha je i pro vás, tak ji nikomu nedávejte. Dřevo vás vidí laskavou, veselou a plnou půvabu. Dřevo znamená domov, bez něj to nejde. O stromech a dřevě snad taky budete vyprávět dětem, nebo ne?

Vstupní test

a) Když se řekne dřevo- jaké si představíte podle vzhledu? Dub, modřín, smrk,ořech (foto 4x- ale nevybírejte jaké se vám tady a teď líbí, snažte se vyvolat si vlastní představu- kterému obrázku by se vaše představa blížila? nebo odpověď č. 5 – Jiné? (foto jiná dřeva 4x)
b) Když se řekne dřevo, které si první vybavíte jménem – borovice, jabloň, buk, javor- jiné
c) Vaše oblíbené dřevo berete… podle vzpomínky z dětství, od rodičů…podle toho co z něj doma máte…podle stromu…. podle jména stromu?
d) Když se řekne dřevo, co ze dřeva vám vytane na mysli? Mísa, socha, židle, housle, figurka, maska, loutka? Něco jiného?
e) Pomyslete na jednoho ze svých blízkých…k jakému dřevu byste ho přirovnali? Případně – jakým stromem by byl?

Kapitoly

Úvod pro ženy
Po úvodní kapitole, k níž jsem přidal pár ukázek kouzel…( Běžně jsme zvyklí, že všude něco je, na nebi mezi mraky, ve staré omítce i v mírně nejasném obrazu hned hledáme něco známého – co by to tak mohlo být? Ježek, nebo dravec? Kočka? Všude něco vidíme.A hodně často hledáme lidskou postavu, a nejčastěji obličej, tedy já to tak mám. Jak a co vy? Muž vidí ženu. Co myslí, že vidí žena, si nejsem jist. ) jsou dvě hlavní věci související se dřevem, voda a oheň. od nich přecházím k rukám a dál k dřevěným, jedinečným věcem… Zejména uvádím mísu, masku a loutku…

Dřevo a voda
Voda je tekutina úžasná sama o sobě, je začátkem všeho: nás, lidí, stromu, a tedy i dřeva. Jak a kdy plave dřevo? Jak Bůch dal chalupníkovi teploměr. Požehnání- voda v krajině. Když pan Dvořák psal Rusalku…

Dřevo a oheň
je oheň konec dřeva, nebo jen jeho proměna? Udržet oheň, způsoby, rozluštěná světlá „homole“ na obrazech z antiky. Věčná hra plamenů. Požáry dřevěných vsí i měst…oheň v dešti z březové kůry, oheň rozdělaný třením nebo sirkou?
…co bychom pálili, kdyby nebylo dříví? řekla najednou Jarmila…
Požáry a jak zacházet s plameny. Ondra, děda a skřítci Dřevíci u ohníčku.

Ruce

…a najednou se mi před očima odvíjel záběr z filmu Alfreda Radoka…vesničané, staříci sedí venku u slavnostních stolů, je to svatba, ubrusy jsou sněhobílé, škrobené a vyšívané, sklenice vyleštěné, těžké příbory…Oni jsou oholení, vymydlení, oblečení ve svátečním…
A potom kamera najíždí zblízka a zabírá ty staré, pokřivené a udřené ruce, ruce s hluboko zažranou smůlou, hlínou polí a luk…
Ruce co si dědové a báby položili na ty sněhobílé ubrusy.

Ruce dřevařů jsou jen málokdy celé a jizvy? Nejdou spočítat.

Hosté knihy

Řezbářské setkávání na Dlaskově statku v Dolánkách a v Doksech
Reportáž- obrazová převážně z obou, cca12 řezbářů,
Důraz na ruce, které pracují a poslouchají hlavu
Co ty lidi ve dřevě hledají?

Host knihy – řezbář Jiří Netík s rodinou

Dřevěné věci

Úvod – Naše lidské věci udělané ze dřeva jsou docela jiné, než ty z jakéhokoli jiného materiálu. Zvlášť ty na jídlo a co se dávají do úst.
Každý dějepisec směřoval (poměrně logicky) od stromu ke dřevu.
Pokud vím, nikoho nenapadlo to obrátit. Protože historik mnohdy ani nerozlišuje druhy dřev. Ví o něm málo.
Nalezení mumie- Otziho v Tyrolsku a jeho dřevěná výbava….

Hračky
Kdysi dávno nebyly na světě hračky. Jejich vládce Kulich je schovával ve svém plášti. V jiných zemích se mu říkalo Krokas…

Host knihy – Antonín Maloň
Řezbář, loutkář, technik i strojař
Hračky a loutky… ukázky- 2-3 strany

Šperk, který zdobí, amulet, který chrání a talisman pro štěstí
Vzorník dřev ve šperku

Dřevěná mísa
…v podstatě jsou – podle toho, jak se dělají- dva základní druhy – mísa dlabaná a mísa soustružená.
Mísy z nádorů a očkovitosti, postup práce. Fotky dřeva nevídaného!…není to zas tak dlouho, co byly ještě lžíce na řetězu a mísy byly vydlabané přímo do desky stolu…
… Zatímco my jsme nádoby hříchu, dřevěná mísa je vždycky jen dobrá.

Maska
Je důležité vědět, kdo jsem, než si nějakou nasadím…kniha – Josef Čapek, Umění přírodních národů, povídka, Poe, Maska červené smrti, posmrtná maska- bodypainting- zvláštní druh maskování…
Povídka Srdce v dešti (dřevěný obraz) je o bodypaintingu…

Loutka
Pod nebo za maskou se člověk ukrývá. Schovává…
Ale loutka je už přímo jeho zástupce. Xylografie (dřevoryt M. Alše o jednom z nejstarších českých loutkářů, M. Kopeckém a text, z více než sto let starého časopisu o putování herců po venkové

Držadla a rukojeti, krátká úvaha

Host knihy
Luděk Stukbauer, malíř – odedávna se na dřevo malovalo! Malba na desku ze staré školní lavice, tajemství mistrových obrazů…

Druhy dřev (svědectví a mýty, vyprávění, pohádky, písně, léčivost…)
Největší kapitola, 24 nejznámějších druhů dřev, vždy obraz dřeva 1.1, zajímavost, dřevo pod lupou- zvětšení
Jednotlivé kapitolky jsou jakousi reklamou na dřevinu, insertem, mají především zaujmout, nebudou stejné…u většiny bude v rámečku stručná charakteristika, asi jako vPracujeme se dřevem…
Háje a sady byly posvátné za všech dob a časů. Které stromy jsou na legendy a mýty nejbohatší. Dřevěná hra – např. co všechno je v pohádce Popelka ze dřeva? Kdo najde nejvíc, vyhraje… Dřevěné mince z klacku

Dům ze dřeva

Dřevostavba mladé architektky – Irena Truhlářová, archcon- dům roku 16, hlasování čtenářů

Poznámky k umění ve dřevě a poezii
Metafora – přirovnání – řekněme, že strom je divadlo a dřevo je kniha
Paul Klee má ve svém zápisníku: (tvůrce) sám není krásou koruny. Ona jím jen prošla.
Jak se dělá výstava a proč- Dřevěná výstava na hradě Bezděz, 2016
Objekty, obrazy, Lžíce, Pěstní klín
Povídka- Kniha o krasobruslení
Poezie je stejná jako dřevo, můžete brát nebo nechat být. Není bez tajemství. A stavba dobré básně je jako stavba nábytku či domu.
Co jsem od dřeva dostal a co jsem se naučil…
Muž se cítí být spjatý s přírodou, ale žena je příroda.
Povídka – Sen o konci

Závěrečný test:

Zkuste správně seřadit vzorky
a) K jakému stromu patří tohle dřevo?
b) Ke kterému vzorku dřeva byste přiřadili následující sošku?
c) K jaké míse patří dřevěný kamínek? – podle druhu dřeva
d) Jaké šaty byste si vzala na slavnost lipového dřeva?

Ženské otázky?
Formou rozhovoru jako pro časopis
Jak vytáhnout dítěti třísku, jaký vánoční stromek, co to je zakuřování, z jakého dřeva jsou rakve

Dřevo je pravdivá reklama na dobrý život!

Příloha:
Tvary a kresby ve dřevě,
Čtení dřeva
Životopis stromu
Jenom člověk může vzít dřevo z koloběhu přírody a dát mu další, mnohdy velmi dlouhý život

Jistoty a dary stromu –
Strom stojí neochvějně na jednom místě.
Svůj život růstem zaznamenává do dřeva svého kmene a větví.
„Čtení dřeva pro učitelky dětí a samotné matky
Poznávání a určování dřeva vypráví dospívající dívka
i zvláštním, kouzla

Kruh, kruhem začnu- nemá začátek ani konec…. Kruhy ve dřevě…

A ne, vejce! Když křivku kruhu jen trochu protáhnete a roztočíte kolem myšlené osy, dostanete ono vejce- jeho tvar není aerodynamický kvůli odporu vzduchu, (závody vajec se nekonají, nebo znáte nějaké rychlé vejce?) je přizpůsoben, aby dobře opouštěl slepičí vejcovod. Z některých dřev jsou vajíčka krásná sama o sobě, jinde se na dřevěná maluje…
Běžně jsme zvyklí, že všude něco je, na nebi mezi mraky, ve staré omítce i v mírně nejasném obrazu hned hledáme něco známého – co by to tak mohlo být? Ježek, nebo dravec? Kočka? Všude něco vidíme.A hodně často hledáme lidskou postavu, a nejčastěji obličej, tedy já to tak mám. Jak a co vy? Muž vidí ženu. Co myslí, že vidí žena, si nejsem jist.

Reference: www.patricny.com, předchozí knihy, např. Velká kniha o dřevě, Fortuna Libri, Všecky krásy dřeva, Pracujeme se dřevem (5!!vydání) obě Grada.