Books

Big book on wood (in Czech language)

Obal knihy Velká kniha o Dřevě - nové vydání

The Wood Age Never Ends

This book’s publication was supported by the Faculty of Forestry and Wood Sciences of the Czech University of Life Sciences, Prague.

The author’s approach holds your interest mainly due to his emphasis on the unrivaled “material,” which has accompanied man from time immemorial. It is live matter – wood is not manufactured, it is the body of the tree.

Read more

The core idea, namely, to consider both wood and trees in a single book, is unique and as yet unseen on the European book market! In addition to the wood-processing views (stem cuts) you can also look under the bark (wood eyes, stem forking, etc.). The book is full of information and the image part is its great strength. Photos of wood plates made from the best-known Czech trees have been taken outdoors, in natural lighting, and are presented life-sized (1:1) in the book. Samples in the natural state, as well as impregnated with oil or wax, are complemented with practical items: bowls, amulets, toys, tables, etc. Utilization of wood for works of art is also described. More than 40 types of wood are discussed in the book, 20 of which are covered in great detail. The author has not forgotten about showing us rarely encountered bushes and exotic trees. A brief overview list of the book chapters below indicates a lot, but it is like with real wood – you must touch it to feel the genuine thing.

About Wood with Love

…Today is when we need to speak about wood. We cannot be without it, it is indispensable. As technologies develop, it may become important to remind readers of the fact that wood is not manufactured, it comes from live trees.
…Physical and mental health – what is the connection with wood?
…What was, is and will be made of this “material” so close to our hearts? From houses and furniture to musical instruments, toys, flash-disks and pencils to soup made of a sausage stick. Hands and wood belong together, similar to woman and man.
…Man can stop the cycle of nature and take the wood out of it. Dry, surface and use the wood. Keep it for many years. Only man can delight in doing such things.
This book is a personal report of the many years spent in working with the wood, for both craft and art.

Properties

How much does wood weigh? Is a dumb-bell made of larch heavier than that made of maple? Or aspen or locust?
Apart from the properties described in the professional literature, such as strength (in which direction of growth is it the highest? And why?), hardness (and how to change it), we will also discuss warmth, colors, feelings, and energy.

Introducing Trees

The largest and most important chapter introduces more than thirty of our best-known trees and bushes. Twenty of them have their own separate profiles in the book, explaining the stem cuts, products (i.e., what they are good for), strange instances of growth, use typical for wood carving, etc. A picture of the respective tree is always shown. And there are examples of rarely encountered and exotic woods.

Old Wood

What about present fashion trends? Furniture made of pallets, etc. General thoughts about old wood, how wood’s properties are changing when it ages; old beams; fungi, mold, and insects; graying and getting stale.
Masked wood, paints, polychromatic finish, gold plating. Wood and man in the old times; tools.
Fire and blazing heat, calorific power… fire for romantic evenings and practical heating.
Evolution in our understanding of and need for wood.
Wood in Arts comes in the conclusion of the book.

Secret of wood (in Czech language)

Obal knihy Tajemství dřeva
Author – Martin Patricny and book guests

The basics

What wood does mean for a man. Where can we find it and why it will never become outdated. Getting enchanted by wood – in practical esoteric and artistic way. Book for women, for healthy life, contact with nature and transfer to children. Author shows wooden objects as well as pictures in wood and explains how they might have come to existence. And he documents that – regarding wood – no explanation can dull its beauty. Author tells tales. The Secret of Wood is at the same time a secret of us, human beings.

More about the book here.

In person you can buy the book in Prague in Art & Hearth gallery, Jungmanova street, where you can also see a small exhibition of authors works.

 

Working with wood (in Czech language)

Obal knihy Pracujeme se dřevem

JIŽ 5. – PŘEPRACOVANÉ – VYDÁNÍ

Páté vydání této úspěšné publikace je jasným důkazem toho, že dřevo je materiál, který je nám blízký a rádi se jím obklopujeme.

Pro ty z vás, kteří si chtějí na dřevo „sáhnout“, vyrobit vlastníma rukama něco svého, připravil autor srozumitelný návod, jak ho zpracovávat, aby se stalo poslušným materiálem. Kniha je členěna do kapitol podle postupů práce: začíná nákupem, sušením a skladováním dřeva, následují technologické postupy (broušení, štípání, tesání, řezání, soustružení, spojování a ochrana povrchu) a popis vybavení díly a vhodných nástrojů. Každá kapitola je doplněna radami z praxe.

V závěru pakautor radí, jak při výrobě stojánku pro stromeček, divadélka a loutek zapojit děti, jak pro radost vyrobit šperk, dřevěnou hračku, pískoviště či stoličku.

Ukázka z knihy (PDF)

All the beauty of wood (in Czech language)

Obal knihy Patřičná Všecky krásy dřeva
This book has three main parts

1) Picture wood: peculiarities, defects and irregularities of wood we encounter (e.g., what is hidden under a burl, what does the branch fork look like inside, what is an eye defect, root veneer, and grain texture?
2) “How to” including illustrations and descriptions, from turning a shovel or bowl to creating frames, spoons and design (e.g., of a table lamp). At the end of the chapter, the neat lines of wood are treated as a counterpoint to roots and self-grown shapes.
3) “Good things made of wood” are listed both by the woods and alphabetically. The author likes the alphabet best, as it is full of wit, thought, bemusement and returns to the past times. Those were our present not as long ago as we might think. We can find here both symbolism and practical articles made of wood. For example: what is the difference between the talisman and amulet? How do you properly put away a broom? The table design – traditional and modern. Have you ever seen an invisible table? What about a wooden leg? By the way, you do not only sleep in the bed!

Sample from the book (PDF)

Patricny reader (in Czech language)

Obal knihy Patřičná čítanka

Příběh čtenáře, kniha o čtení a knihách, budete se dobře bavit – a:
Pomůže vám najít, co chcete číst…

Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

(Patřičný…) Znepokojen odklonem zejména mladší generace od pravidelné a soustředěné četby, pustil se autor do projektu, jehož cílem je přitažlivě upoutat lidi a otevřít jim dosud jen pootevřené a mnohdy dokonce úplně zavřené dveře do světa literatury. Na základě svých bohatých čtenářských dobrodružství rozkrývá hustou síť vzájemných autorských a motivických vazeb a zrcadlení, přičemž se mu daří rozvinout před čtenářem mapu, která vede do netušených vzrušujících krajin. Čím více cest s ním projdete, tím víc nových možností objevíte. Rozhodující je nechat se přemluvit k tomu, abyste začali. Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

Petr Bílek (šéfredaktor Literárních novin)

Dotisk 10/2015, Více než 30 recenzí!

Recenze: Vaše literatura

Monograph (in Czech language with sections in English)

Obal knihy Monografie

Kniha je přátelským a zaujatým pohledem na tvorbu – dílo Martina Patřičného. Ten je veřejnosti znám svými výstavami i z televizního seriálu Kus dřeva ze stromu. Součástí monografie je náčrt jeho uměleckého vývoje i galerie obrazů a artefaktů ze dřeva, které čtenáře přitahují svou teplou barevností.

Částečně navazuje i na knihu Dřevo Krásných stromů – dnes již klasiku ve svém oboru. Vypráví jaké to je, když se dřevo a člověk potkají a jdou kus cesty spolu…

Vydavatel – ISMC, Bohemia, úvod – prof. Jan Royt, Editorka – A. Maurer, Hlavní fotografové – J. Pohribný, V. Svoboda, J. Šilar, Grafika – Studio Hozák

Sample from the book (PDF)

Wood of fair trees (in Czech language)

Obal knihy Dřevo krásných stromů
Na trhu nepřetržitě od r. 98, třetí vydání

Pro milovníka dřeva je Dřevo krásných stromů jakýmsi úvodem pod kůru. A je první a dosud u nás i v Evropě i jedinou knihou, kde na jedné straně vidíte, jak vypadá váš oblíbený strom a vedle- jak vypadá jeho tělo.

Ženy milují stromy, tady se podívají, jak vypadají uvnitř. Jak je dřevo opravdové. Dobré. Dítě objeví měkké barvy. Dřevařky i dřevaři tu najdou kmen, větev i zvláštní části našich známých stromů – nejen v základním řezu, ale včetně použití- od šperků, mis až po soustružený tvar či sošku. Řezbář tu najde- po lípě a dubu- změnu. Truhlář radost. Soustružník inspiraci.

Text je stručný a jasný, pochopitelně redigovaný na slovo vzatými odborníky-V. Větvička- dendrologická část a Ing. B. Hurda část dřevařská. Kniha je odpověď na otázku- Proč dřevo voní jako domov?

…nejlepší věci jsou prý ty jednoduché, říká se. Kdesi na začátku téhle knihy, byla myšlenka docela prostá- Je bříza bílá i vevnitř? Nebo je zelená? Modrá? Jakou barvu má velikán buk? Co dub? Je eben opravdu černý?Plave? A časem mi bylo dáno zažít různá setkání- se stromy venku a jejich částmi v dílně…a potom postupně dát dohromady publikaci, kde to základní – stromy a jejich těla- je jednou z mála našich jistot v tomhle bláznivém světě změn.

Sample from the book (PDF)

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Like in heaven (also available in English)

Obal knihy Dřevo krásných stromů
First story tells about The Old times when it was a tragedy to have a child unmarried – what a stupidity! Second one is very erotic – but it has to be, this story cannot be told without it. The fifth is about how healthy it is to sing – much more than running! Seventh story is the best. What happens when you are in Heaven? And the end of it is stunning – Gods make his dream come true

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Piece of wood from tree of knowledge (in Czech language)

Obal knihy Kus dřeva ze stromu (poznání)

Kniha o dřevě, poznávání a natáčení stejnojmenného 26-ti dílného seriálu

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula ale doba dřevěná stále trvá. Ve svých dřevěných obrazech, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva- jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva. V televizním seriálu Kus dřeva ze stromu dovedl diváky až dovnitř stromů, pod jejich kůru. (dva muži a jeden televizní seriál, 43 dřevin a kus života)

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Patricny not only wood (in Czech language)

Obal knihy Patřičný nejen dřevo
Kniha o dřevě, poznávání a natáčení stejnojmenného 26-ti dílného seriálu

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula ale doba dřevěná stále trvá. Ve svých dřevěných obrazech, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva- jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva. V televizním seriálu Kus dřeva ze stromu dovedl diváky až dovnitř stromů, pod jejich kůru. (dva muži a jeden televizní seriál, 43 dřevin a kus života)

Sample from the book

Kniha je rozebrána a její dotisk není plánován

Co-author – Life with trees (in Czech language)

Obal knihy Život se stromy

Nakladatelství Dokořán vydalo knihu kolektivu autorů (Hrušková, Větvička,Pokorný, Úradníček a další), kteří se spojili, aby lidem napsali něco o stromech.

A představte si –  právě těm lidem, co to potřebují. Těm, kteří jsou zahlušováni blbostmi a překvápky a modními trendy – jen aby probůh! snad nějakou náhodou nezačali přemýšlet.
Jména autorů knihy jsou důvěryhodná, zabývají se svým oborem značný kus života a svůj příspěvek nepodmínili nárokem na odměnu. A svědčí –  píšou o tom, co má smysl.  O tajemství přírody, o vodě kterou na téhle planetě máme, o stromech, bez kterých nemůžeme žít… i o tom, co by snad šlo ještě napravit.
Co nakladatelství udělá s touhle knihou, aby se dostala k těm, kteří ji nutně potřebují, ale ještě o tom neví? Možná se domnívají, nakladatelští, že už jen vydáním splnili svůj úkol. Dobře, pochopitelně jim patří dík. Těžko mohou na dnešním trhu s knihami spustit drahou kampaň, to by je položilo.
Takže – co kdo udělá?

Read more

Každý autor z kolektivu využije své možnosti a schopnosti a to jistě pomůže. Pomůže pochopit, že kniha vypráví o skutečnosti, o tom, co opravdu je, existuje, můžete si na to sáhnout!
Ale kniha o tom jen vypráví, napít se už musí každý sám.I kdybyste si knihu provrtali v rohu a nosili ji na krku jako talisman, nenahradí vám ráno v lese, nenahradí vám pocit čeření, když do dlaně naberete vodu z potoka.
Někteří z nás lidí mají přibližnou představu o tom, co by bylo možné dělat dobrého a někdo i v jakém pořadí, co teď, co potom…Především  zřejmě zastavit idiotství trvalého růstu materiálního a nahradit jej růstem duchovním, růstem vzdělání. Vždyť – kolik lidí dokáže prožít opravdu radost z hudby, poezie? kolik- např. v Evropě? No? Myslíte tak půl procenta? Když nevíte, že něco je, nepotřebujete to.
 Shodli bychom se- my, co spolu mluvíme – na pořadí změn, kdyby to šlo? Co je důležitější?
Občas se podaří dotahovat dobré úmysly(bohužel někdy až moc!) Takže konečně snad všichni alespoň vědí, že kouření škodí. Konečně je zakázána propagace tabáku.
Zároveň je ale v hlavních vysílacích časech propagován alkohol a spousta zlozvyků vedoucích k obezitě. O neustálém přibývání zákonů ani slovo…
Občas se – vole, vole, povede učinit i nějakou hospodu lepší a vyčistit její kuchyni. .Zaplaťpánbů! Nicméně –  je sajrajt za veřejnou lednicí nebezpečnější pro životní prostředí, než třeba konglomerát hal, který se staví u Kralup (Úžice) ? O nebezpečí tohohle “halového mistrovství” se právě na stránkách knihy Život se stromy lze něco dozvědět.
Kniha je tady a teď. O stromech a lidech. O radosti, kterou budem mít, pokud budeme mít stromy.
Zajímá to někoho? Pořád o tom každému říkám a teď si myslím tolik – zkuste to zas někomu říkat vy! Než nás všechny nabere poslední převozník.

Don’t go crazy (in Czech language)

Obal knihy Abysme se nezbláznili

V souvislosti s třicátým výročím změny režimu v naší zemi (1989) jsme připravili nevšední publikaci. Pojednává o neznámé stránce života jedné generace studentů, kteří byli vrženi do doby tragických politických změn v čase mezi Palachem a Chartou, jak říká podnázev knihy. Čas to byl sice mnohdy morbidní, ale zároveň i půvabný… Jako sen, jenž vyprchal a do duše otiskl svou začouzenou krásu.

Svědectví studentů vysočanského gymnázia z let 1968-1977, vybudované jako koláž literárních forem a způsobů vyprávění, kdy každý z autorů více či méně bezděky vstupuje na stránky se svou verzí událostí, tak jak mu to dovolí paměť a někdy i svědomí, je podivuhodnou mozaikou tehdejších událostí – těch malých, obyčejně lidských, jež se odehrávají za všudypřítomného dozoru strany a vlády, jak se tehdy říkalo – a současně sondou do vnitřního života dospívajících lidí v období doznívajícího étosu 60. let a počínající komunistické normalizace. Nejen na půdě gymnázia. A tak se z původního záměru shromáždit autentické výpovědi pamětníků zrodil literární a takřka filozofický artefakt, který zřejmě ve svém žánru nemá obdoby.

Věříme, že každý, kdo otevře stránky této výjimečné knihy, nalezne v ní vše, co v trochu jiné podobě tvoří i náš dnešní život – touhu po lásce a svobodě, nesmiřitelnost a vynalézavost, hledání vlastní cesty i konformismus, krásu i bolest, lásku a jako občas se vynořující leitmotiv – humor. Vše v dobovém kostýmu. A někteří třeba v jejích řádcích zahlédnou i zrcadlení vlastní duše.