Aktualita

Báječný dárek – Knihy které vydrží

knihy na knižním trhu – teď!
u knihkupců i k objednání na Kosmas.cz, Luxor, Booktook…

Akord a jiskry

Novinka!

Výbor povídek. Texty, zamilované, odrážejí „patřičné“ zkušenosti, sny a představy, zpracovávají neobvyklé příběhy, mnohdy provokují, což je autorovým záměrem, a samozřejmě v nich převažují vztahy mezi lidmi, láska, erotika a také humor.

 

Některé povídky vám „přicházejí na oči“ poprvé, jsou nové- třeba Robiny –  Dědové a dívky. Jiné jsou krásně staré – Zrzečka. A představte si – některé od sebe dělí 25 let.

Čtvrt století!

Další povídky jsou „mezi.“ Dost jsem je přepracoval. Jako v nebi, třeba, která má asi nejsilnější pointu…

 

MONOGRAFIE

Přátelský pohled na Dřevěný Patřičný svět.  O mládí a setkání nejen se dřevem, motivy prací. Příběhy, které chcete znát.
Na fotkách jsou obrazy, které se dnes tolik napodobují.

V žádné z dalších knih nenajdete podrobnosti z počátků Patřičného dřevěné tvorby, ani popis jeho zvláštní cesty od řemesla k volné tvorbě. Pohled do zákulisí…

ISMC, dotisk

 

TAJEMSTVÍ DŘEVA

 dárková publikace.  Patřičného desátá kniha a jehosrdeční záležitost“

(S podporou Mendelovy univerzity – Fakulta Dřevařská, Brno)

Nová kniha o Dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. Co potřebujete pro dobrý život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč nikdy nezevšední.

Kdybychom chtěli zjednodušit – autor postupně ukazuje výrobky ze dřeva i obrazy ve dřevě a vysvětluje, jak možná vznikly. Vybírá tajemství. A dokládá, že – co se týče dřeva –  žádným vysvětlením krása nezevšední. Vyprávění je dřevěné a patřičné. Najdete malé povídky i obrazy, které jste ještě neviděly/i. I vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí.

Proč i pro ženy?  Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.

vyd. ISMC

 

 

Vlajková loď autora:

Velká kniha o Dřevě

Báječný je ten dárek, který není jen na chvíli, báječný je ten, který vydrží. To je „případ“ téhle knihy.

Vyšla s podporou Lesnické a dřevařské fakulty Zemědělské univerzity v Praze.

Tohle je kniha napořád. Protože dřevo se nemění a lidi taky ne. Stromy tu byly dlouho před námi a doufejme, že s námi ještě nějaký čas zůstanou. Není pro člověka nic bližšího, než právě těla stromů, dřevo, dřevo, dřevo.

7  důvodů – proč mít doma Velkou knihu o Dřevě:

Poprvé uvidíte u Dřeva i Strom, z něhož dřevo je

Poprvé uvidíte Dřevo ve skutečné velikosti (Základní řezy jsou v knize v měřítku 1:1)

 Poprvé uvidíte Dřevo jaké opravdu je. (Foto venku, větší část hlavních vzorků je pouze obroušena)

Poprvé uvidíte obraz dřeva pomocí srovnání podobných druhů

 Kromě vzorků v knize najdete i výrobky, šperk, mísu či sošku

Budete se probírat knihou která je dělaná z vlastní praxe a zkušeností.

Budete mít v rukou knihu, která byla stavěná s láskou.

Univerzum – Euromedia, 2.vydání, 3x dotisk

 

VŠECKY KRÁSY DŘEVA

Tři hlavní kapitoly:

–    první je o zvláštnostech, nepravidelnostech ve  dřevu, s nímž se setkáváme jen občas- dozvíte se např. co je pod  „boulí“ na stromě, jak uvnitř vypadá rozsocha větví, očkovitost, kořenice, fládr-  zkrátka „obrázkové“ dřevo.

Jak zjistíte už jen při letmém zalistování, krása a proměnlivost přírody je nekonečná!

Druhá kapitola je o tom, jak se co ze dřeva dělá, včetně ukázek a postupu- od soustružené lopatky třeba, přes mísu, rámeček, lžíci -až k designu- např. k návrhům stolní lampy.

A třetí kapitola, to jsou dobré věci ze dřeva. Podle druhů dřev i podle abecedy. Tu má autor nejraději, , je plná veselí a vtipu, zamyšlení, překvapení i návratu do časů, které minuly před chvílí, a my si myslíme, že dávno. Jaký je rozdíl mezi talismanem a amuletem? Jak se správně uklízí smeták? Dobrá hospodyňka před skokem přes plot zouvá dřeváky! Konstrukce stolu- klasická i současná. Viděli jste už neviditelný stůl? V knize je! A co dřevěná noha? Mimochodem-  do postele se nechodí jenom spát!…

Nechybí ani malá podkapitolka, kterou si vyžádaly naše lepší polovičky- o údržbě dřeva, které máme doma.(S překvapivou vsuvkou)

Všecky krásy dřeva

Odborná revize knihy- Ing. Bohumil Hurda, jeden z našich nejlepších znalců dřeva, doslov napsal prof. Erich Václav, legenda českého lesnictví…

Bohužel – oba už jsou v lesnickém či dřevěném nebi.

Grada, 3x dotisk

Pracujeme se dřevem

Páté vydání!

Základní příručka pro začínající i mírně pokročilé- stále žádaná, protože autor má důvěru vyslouženou lety výstav, znalostíg „materiálů“ a řemesla, vyjadřování jednoduché a o jednotlivých dřevařských technikách píše z vlastní zkušenosti. Zejména některé rady- jak postupovat při sekání a hoblování,(zásadně od kořenu ke špičce, tj. ve směru růstu) ohledně přípravku pro leštění aj. jsou „k nezaplacení“…

Jak dřevo získat, sušit, uložit. Dílna, vybavení, dřevařské techniky i povrchová úprava- to základní, co potřebujete vědět, než se do práce pustíte.

O práci se dřevem jsem psal v době, kdy na knižním trhu nebylo nic. Doslova. Dneska, s plnými pulty, se tomu těžko věří, ale opravdu to tak bylo.

 

Grada, V. vydání a dotisky

 

Čítanka – Patřičná

Je pro dospělé!!!

Martin Patřičný- výtvarník, dřevař, a sám autor řady knih tu vypráví o knihách převážně světových autorů, které stojí za to číst. Ke kterým stojí za to se vracet, třeba i víckrát…mít je v knihovně i v srdci …

Příběhy slavné, i méně známé v Čítance znovu ožívají- a nejen pečlivě vybranými ukázkami a komentářem.

Vyprávění o knihách knih doprovází řada překvapení, nápadů a vtipů.

Najdete tu i oblíbené žebříčky- např.- Jakou jste četli nejlepší detektivku, kovbojku? Víte, kdo byl nominován na nejkrásnější ženskou postavu ve vedlejší roli? A která ženská v literatuře byla největší potvora? Padouch nebo hrdina?

Kapitola Léčivá, opravdu léčí! Kapitola o ženách je mládeži trochu nepřístupná…

Nikdo se nebude nudit – autor sází láhev růžové Frankovky!

Jonatan Livingston, Kosmas, 4x dotisk