Vzorník dřev

Javor

← zpět na seznam dřevin

Javor (Acer)   Maple; Ahorn

 

U nás rostou nejvíc tři druhy javorů: javor mléč (Acer platanoides), javor klen (Acer pseudoplatanus) – oba dva druhy jsou vysoké krásné stromy. Třetí je javor babyka (Acer campestre). Je to malý strom, s křivolakými větvemi a menšími listy. Babyka se podle toho, kde vyroste, může tvrdostí směle měřit s habrem. Všechny naše javory se od ostatních listnáčů snadno poznají podle tvarů listů, snad jen s výjimkou platanů. V Severní Americe a v Kanadě roste javor cukrový, z kterého se dělá javorový sirup a bonbony.

Dřevo v podobě prkna je možné si splést možná někdy s bukem. Javor i buk mají zvláště na středovém (radiálním) řezu „zrcátka“ a těla některých buků jsou hodně světlá – skoro jako javor. Javor patří k našim nejsvětlejším dřevům, nemá nijak výraznou vůni, ale jeho textura, kresba v některých místech je překvapující, neopakovatelná.

Dřevo javoru je tvrdé, ale měkčí než např. habrové, je lesklé, husté, dobře se opracovává. Bohužel zejména mléč velice chutná červotočům.

Dobře se soustruží. Je příkladem mého (nejen!) sdělení, že je obtížnější uchovat světlou barvu. Slonovinová barva se často se ještě vyběluje peroxidem a čpavkem(v tomto pořadí a jsou nutné zkoušky nanečisto) nebo kyselinou šťavelovou. Dnešní nátěry – např. olej s voskem – mají v různém množství příměsi běloby a lze je i opatrně naředit.

U dřeně mívá javor výrazně tmavší barvu (nepravé jádro). Někdy se objeví i tenounká vrstva zeleného pletiva.

Přední deska houslí, ozvučnice, je opravdu z rezonančního smrku. Zadní deska a boky, luby, se dělají z javoru, často z javoru „vlnkovaného“, přičemž toto „vlnkování“ bývá způsobeno tlakem dřeva.

Je řada stromů s očkovitostí, výmladky a kořenicí, ale javor je z těch, co jsem měl v ruce, asi nejkrásnější – skoro černobílý obraz…