Vzorník dřev

Borovice

← zpět na seznam dřevin

Borovice u nás rostou hlavně dvě. Původní, borovice lesní (Pinus sylvestris), řečená sosna, se zčásti zrzavou barvou kůry, a potom pěstovaná nigra borovice černá(Pinus nigra).

Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.

Dřevo borovice je měkké, trochu křehčí než má smrk, bělová část je smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé až do rezava. Letokruhy jsou výrazné. Bělové dřevo trpívá charakteristickým zamodráváním do modrošeda, což se považuje za vadu na kráse.

Díky odolnosti (snese vlhko, i střídání vlhka se suchem) se borové dřevo dodnes používá především na okna a dveře, včetně rámů.

Nátěry přijímá borovice o něco hůře než smrk, její jádrové dřevo se také obtížněji lepí. Největší nevýhodou při obrábění a broušení borového dřeva je silné zanášení nástrojů či brusiva. Borovice, na rozdíl od smrku, má barevně odlišené jádro. Smrk barevně odlišené jádro nemá, modřín a borovice ano.